Русия обеща пълно съдействие за разследване на твърденията на английския в. "Сънди Таймс", че руската атлетическа федерация (ВФЛА) е помогнала на световния шампион по скок на височина в зала от 2018 г. Данил Лисенко да избегне допинг наказание. Според вестника ВФЛА е приела фалшиви документи като доказателство, че Лисенко е твърде болен, за да предостави в системата за данни местонахождението, на което може да бъде намерен за внезапна проверка. Това можело да доведе до отстраняване на руския тим от олимпийските игри в Токио 2020.
Новите обвинения идват точно преди насроченото за 8-9 юни в Монако заседание на Съвета на международната атлетическа асоциация (IAAF), което да разгледа за пореден път искането на ВФЛА за възстановяване на пълното й членство.
Лисенко (22 г.), който е и световен вицешампион на открито от Лондон `17, се състезава, както и останалите руски лекоатлети, със статут на неутрален, но е с временно спрени от края на 2018 г. права от Звеното за интегритет в атлетиката (AIU) именно защото не е предоставил данни за местонахождението си. Обикновено това нарушение на антидопинговите правила води до санкция. Смекчаващи обстоятелства като болест на спортиста все пак могат да доведат до по-малко или дори никакво наказание.
Според "Сънди Таймс" фалшивите документи за заболяването на Лисенко са били съставени от "лекари" във фалшива клиника в Москва.
В отговор президентът на ВФЛА Дмитрий Шахлин заяви, че материалът умишлено е пуснат в навечерието на заседанието на Съвета на IAAF в Монако. Той каза, че страната му ще помогне на AIU да разследва случая "Лисенко". И добави, че ВФЛА е изпълнила и последното условие за пълно възстановяване на членството й - изплатила е всички дължими пари на IAAF (за разходите по разследването срещу нея и за глобите).
Президентът на руския олимпийски комитет Станислав Поздняков пък отхвърли твърденията на "Сънди Таймс", че заради Лисенко руският атлетически отбор няма да бъде допуснат на олимпиадата в Токио 2020, както стана в Рио `16. ВФЛА е със замразено членство в IAAF от 2015 г. - заради разследването срещу Русия за държавно спонсорирана система за допингиране и избягване на положителни проби. Оттогава само руските атлети, които получат специално одобрение да се състезават, участват на международни състезания, но единствено като неутрални.
---------------
Двама елитни атлети бяха наказани за допинг
Световният вицешампион в скока на дължина Джарион Лоусън получи 4-годишна забрана (считано от 3.08.2018 г.) да се състезава, след като е дал положителна проба. AIU съобщи, че тестът на 25-годишния американски лекоатлет е показал наличие на анаболния стероид епитренболон в организма му. По този начин четвъртият от олимпиадата в Рио `16 няма да може да се състезава на световните първенства в Доха `19 и Юджийн `21, както и на игрите в Токио 2020.
Лоусън и неговите адвокати оспорват наказанието, като твърдят, че причина за положителната проба е месо, което той е ял в ресторант в Арканзас в деня преди да бъде тестван. Атлетът обяснява, че говеждото е било инжектирано с хормон на растежа - процедура, която е законна в САЩ от 1986 г.
AIU съобщи още, че е замразила правата на гръцкия копиехвърляч Йоанис Кириазис - европейски вицешампион при 23-годишните. Звеното не дава подробности за характера на допинг нарушението му, само отбелязва, че той няма право да се състезава, докато случаят бъде приключен.