Медия без
политическа реклама

Новият мелдоний

Сегашната заплаха за руските спортисти се нарича екдистерон

Маргарита Пахноцкая
архив
Маргарита Пахноцкая

Всяка година в края на септември Световната антидопингова агенция (WADA) публикува кратък документ. В него е списъкът с веществата, подозрителни за WADA и затова попадащи в мониторинговата ѝ програма (тя най-вече проучва използването им в различни страни и спортове). Фактически мониторингът е един от етапите, преди да се обяви някое вещество за допинг и да се забрани използването му в спорта.

По информация на агенция ТАСС в новата мониторингова програма с голяма доза вероятност ще попадне и екдистеронът (екдистен), който през 2021 г. може да стане новият голям проблем за руския спорт.

"Това не е повод за някаква свръхтревога, но все пак има основания за безпокойство - казва зам. генералният директор на руската антидопингова агенция (РУСАДА) Маргарита Пахноцкая. - Вече са публикувани резултати от изследвания на екдистерона, направени със средства, дарени на WADA. И в различни среди се обсъжда поставянето му под мониторинг. В същото време някои специалисти считат, че използването му в руския спорт е многократно по-голямо, отколкото на печално известния мелдоний. Русия сега трябва да е много внимателна и на първо място Федералната медико-биологична агенция (ФМБА). По правило от момента на включването на някое вещество в забранения списък до започването на налагане на наказания минават не повече от 3-4 месеца. Ако в края на септември екдистеронът влезе в списъка за мониторинг, през януари вече може да бъде забранена субстанция. А точните срокове за пълното му изчистване от организма не са известни. Затова не трябва да изключваме повторение на ситуацията около мелдония".

 

Мелдониевият кошмар

Мелдоният (милдронат), разработен в бившия СССР препарат за укрепване на сърдечния мускул, бе включен в мониторинга на WADA през септември 2015 г. А от 1 януари 2016-а агенцията го включи в забранителния списък. Според WADA мелдоният се приема в спорта за увеличаване на издръжливостта при големи физически натоварвания и при силно нервно-психическо напрежение по време на състезания.

През март 2016-а стана известно, че мелдоний е открит в допинг пробите на десетки руски спортисти. Сред тях бяха големи звезди като тенисистката Мария Шарапова, фигуристката Екатерина Боброва, състезателя по шорттрек Семьон Елистратов, плувкинята Юлия Ефимова. Всички те бяха дисквалифицирани за различни срокове.

Повечето от уличените с мелдоний твърдяха, че са спрели да го ползват преди 1 януари 2016 г., когато той бе забранен. На 13 април 2016 г. WADA въведе максимално допустимо съдържание на препарата в допинг пробите, тъй като бе изяснено, че следи от него остават в организма няколко месеца след спирането на приема. Мярката бе 1 микрограм на милилитър кръв. Вследствие на това ново правило много руски спортисти (в това число Ефимова, Боброва и Елистратов) бяха реабилитирани.

На 30 юни същата година след направени пълни изследвания WADA издаде нови препоръки. Ако спортист е дал проба между 1 януари и 29 февруари 2016 г. и концентрацията на мелдония в нея е по-малко от 5 мкг/мл, той може да бъде оправдан. Ако пробата е взета от 1 март до 30 септември 2016-а, допустимата концентрация на препарата е 1 мкг/мл. Тестове след 30 септември, които установят каквото и да е количество мелдоний, водят до наказание на спортиста.

 

"Руската тайна"

"Много е важно да не се повтори ситуацията с мелдония - подчертава Маргарита Пахоцкая. - Сега вече трябва да се мисли за провеждане на наши научни изследвания на свойствата на екдистерона. Но също така да участват и експерти с голям авторитет в научните кръгове. И ако те стигнат до извод, че екдистеронът помага за подобряване на спортните резултати, ще е необходимо бързо да се започне информационна кампания, защото у нас и досега например има спортисти, които не знаят, че мелдоният вече е забранен".

Чуждестранните дарители, които през първата половина на 2019 г. преведоха пари на WADA пари за изследване на екдистерона, смятат, че той е допинг. Те настойчиво препоръчват включването му в забранителния списък като анабол. По мнение на западни учени именно той е "руската тайна", с помощта на която съветските спортисти са показвали високи резултати през 80-те години на ХХ век.

"В анализите, които имаме, не става дума за сроковете за извеждане на препарата от организма. Ако се направи такова изследване едва когато екдистеронът бъде забранен, то може да се окаже закъсняло. Трябва да се заемем с въпроса не когато удари гърмът, а предварително - казва Пахоцкая. - За Русия едно такова изследване ще е голям плюс. Аз съм готова да привлека чуждестранни учени за съвместно изследване. Учени, които са членове на медицинските комисии на МОК и WADA".

 

Какво е екдистерон

Това е природно съединение със стероидна структура. При проучванията му са открити полезни за здравето свойства, както и ефектът му върху синтеза на протеини. В резултат са започнали да го използват във фармацевтиката като тонизиращо и метаболическо средство, а в спортното хранене - като препарат за нарастване на мускулната маса и подобряване на физическите показатели.

Първите изследвания на екдистерона са направени през 1976 г. от съветските химици Владимир Сиров и Анвар Курмуков. Била е отбелязана способността му да засилва производството на мускулни протеини. През 1988 г. в СССР е бил проведен експериментален сравнителен анализ на екдистерона спрямо стероида метандростенолон, който е показал голямата анаболна активност на изследваното вещество.

На свой ред през 2006 г. в САЩ са изследвали спортисти с цел да се изясни степента на ефективност на екдистерона. Резултатите обаче съществено се отличават от изводите на съветските химици, защото не са показали нито нарастване на мускулната маса, нито увеличаване на показателите на силата и издръжливостта. Свойствата на препарата в различни години са изучавали също в Унгария, Чехия и Русия, но нито едно от тези изследвания не трябва да се счита за изчерпателно по различни причини (нарушени условия на провеждането на опитите, съвсем малки дозировки, използването на опитни животни вместо хора и т.н.). Затова и до днес няма общо мнение за ефективността на екдистерона в спорта.

Екдистеронът, който в Русия се продава свободно, активно се използва от представители на спортове като бодибилдинг, лека атлетика, щанги, бокс и хокей на лед. При това препаратът е търсен не само от руски спортисти, но и от чуждестранни.

"Екдистеронът се отличава от мелдония по това, че той е сред компонентите на много от продаваните хранителни добавки - подчертава Пахноцкая. - Но невинаги е написан на етикетите на тези добавки. Може да пише "екстракт от някакви треви" вместо "екдистерон" и т.н. Подобна секретност в бъдеще може да причини много проблеми".

В момента количества от препаратите "Екдистерон В", "Екдистерон Голд", а също така и от анаболния препарат "Екдистен" се намират в складовете на Федералната медико-биологична агенция и са разрешени за употреба. ФМБА единствено забранява на спортисти от националните отбори на Русия да използват подобни препарати и добавки, които са закупени от чужбина.

Още по темата