Медия без
политическа реклама

В олимпийския балон не гори олимпийският огън

За предпазване на околната среда от вредни емисии организаторите използват LED лампи и водна пара

Величественият балон с горещ въздух поддържа над Париж всъщност илюзия, създадена от спрей лапми.
ЕПА/БГНЕС
Величественият балон с горещ въздух поддържа над Париж всъщност илюзия, създадена от спрей лапми.

Президентът на организационния комитет на Париж 2024 Тони Естанге призна, че в огромния факел над Париж всъщност няма да гори олимпийският огън, запален на 16 април в Древна Олимпия и преминал с щафета през 64 френски територии, включително 5 отвъдморски.

На първата си пресконференция след откриването френският трикратен олимпийски шампион на слалом с кану в бързи води заяви, че всъщност се използват спрей лапми и водни изпарители.

"Не искахме по време на целите игри - до 11 август, да излъчваме въглеродни отпадъци в атмосферата. Една от идеите на Париж 2024 е минимално замърсяване на околната среда. В олимпийския жертвеник използваме 200 спрей лампи заедно с водни изпарители. Реален газ няма да гори по време на игрите", каза Естанге.

Всъщност става въпрос за технология, при която в основата са разположени 40 LED лампи, които осветяват облак от водна пара, произвеждан от 200 дюзи за разпръскване на вода под високо налягане. Така се получава "трептене и дим" като при истински пламък. Т.е. "огънят" е направен от светлина и вода. 

"Пламъкът" ще е в пръстен с диаметър 7 метра, носен във въздуха над емблематичните градини Тюйлери от огромен балон с нагорещен въздух с диаметър 22 метра. Конструкцията е дело на дизайнера Матийо Льоанор.

Балонът обаче ще бъде издиган в небето само за по няколко часа - от залез слънце до 2:00 ч. сутринта. През останалото време цялата конструкция ще бъде на земята.

Тя е израз на почит към първия полет с балон, пълен с водород, изработен френския физик Жак Шарл и двамата братя Робер през декември 1783 г., именно над Тюйлери. Пак по същото време братя Монголфие пък развиват идеята за балон с горещ въздух и правят полет на височина 1000 метра.

На пресконференцията си Тони Естанге потвърди също така, че разследването на заплатата му като президент на организационния комитет продължава.

"Потвърждавам, че финансовата прокуратура разследва от няколко месеца - каза той. - Нямам друг коментар, освен да кажа, че заплатата ми е определена през 2018 г. и аз не присъствах в залата, когато беше взето решението."

За въпросното разследване френските медии съобщиха през февруари 2023 г.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Париж 2024, Тони Естанге

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Колко медала ще спечели България на олимпийските игри в Париж 2024?