В своята първа публична проява след опорочения от нея финал на Откритото първенство на САЩ по тенис Серена Уилямс даде да се разбере, че не чувства никаква вина за случилото се. По-миналата събота 36-годишната американка получи три официални предупреждения от съдията Карлос Рамос заради нарушаване на правилата за поведение на корта и това доведе до служебен гейм за Наоми Осака, спечелила в крайна сметка мача с 6:2, 6:4. Португалецът първо санкционира Серена за получаване на сигнали от треньора си Патрик Муратоглу, после за счупена ракета и накрая за отправена вербална обида по негов адрес (Уилямс нарече Рамос "крадец").
"Той каза, че треньорът ми е направил някакви движения. Въобще не разбирам за какво говори. Никога не сме имали никакви сигнали", твърди бившата №1 в света в предаването The Project по австралийската национална телевизия "Нетуърк Тен". Цялото интервю ще бъде излъчено тази неделя (23 септември), а от показания откъс в анонса стана ясно, че носителката на 23 титли от Големия шлем засяга и другата болна според нея тема - за двойния стандарт в спорта. "Просто не разбирам. Ако си жена, трябва да ти е позволено да правиш поне половината от това, което е позволено на мъжете", казва Уилямс.
Думите на Серена относно комуникацията й с Муратоглу рязко контрастират с изказването на самия французин непосредствено след финала в Ню Йорк. "Честен съм, напътствах я - призна той пред ESPN. - Опитвах се да й дам съвет, но мисля, че тя не ме гледаше в този момент, така че може дори да не е разбрала. Само че аз действах като 100% от треньорите на 100% от мачовете и мисля, че това лицемерие трябва да спре."
Същевременно в. "Ню Йорк таймс" публикува свое проучване относно броя на наказанията в турнирите от Големия шлем през последните 20 години. Резултатите от него показват, че от 1998-а до 2018-а по различни точки от правилника са наложени 1517 наказания на мъже и 535 на жени.
Изследването веднага срещна остра критика от съпруга на Серена Уилямс - Алексис Оханян, според когото то е тенденциозно. "Въпросът е дали тенисистките са наказвани по-често, а това изследване показва само, че общият брой наказания за тенисистите е по-голям. Ако мъжете са наказани 344 пъти от 3440 случая на някакви инциденти, това означава наказания само в 10% от случаите. А ако жените са наказани 140 пъти (двойно по-малко като общо брой наказания), но от 700 случая, това означава наказание в 20% от случаите - тоест два пъти по-често", написа Оханян в "Туитър".