Шампионът гарантира втори двоен успех на "Ред Бул"

Верстапен навакса 13 позиции, за да се качи до съотборника си Перес на подиума

19 Март 2023Обновена
Екипът на "Ред Бул" обслужва болида на Серхио Перес, спечелил безапелационно състезанието за "Гран при" на Саудитска Арабия за своята 5-а победа във Формула 1.

Световният шампион при конструкторите "Ред Бул" спечели втора поредна двойна победа от началото на новия сезон във Формула 1 - за "Гран при" на Саудитска Арабия. И тя дойде благодарение най-вече на носителя на титлата при пилотите Макс Верстапен.

Двукратният първенец от Нидерландия стартира едва от 15-а позиция на стартовата решетка заради счупена полуоска, която го изхвърли още във втората фаза от квалификациите по уличното трасе в Джеда. С фантастично каране и несравнимо по-добра кола от тези на останалите отбори обаче Лудия Макс навакса 13 позиции в колоната и финишира втори зад съотборника си Серхио Перес.

Мексиканецът тръгна от полпозишън и лидерството му беше отнето само за кратко от Фернандо Алонсо, който го задмина още в първия завой след угасването на светофарите. Само че испанският ветеран на "Астън Мартин" получи 5-секундо наказание в бокса заради нерегламентирано потегляне, а и още преди да го изтърпи беше изпреварен обратно от Чеко.

Все пак двукратният световен шампион с "Рено" от 2005 и 2006 г. се представи на изключително ниво и във втория старт за 2023 г. и допълни оригиналния Топ 3: Перес, Верстапен, Алонсо. Минути след финала обаче 41-годишният Фернандо получи допълнителна санкция от 10 сек. заради неправилно изтърпяно първо наказание и слезе на четвърто място в крайното класиране.

Той бе изместен на почетната стълбичка от Джордж Ръсел, а челната петица допълни неговият съотборник в "Мерцедес" Люис Хамилтън. Веднага след тях се наредиха двамата пилоти на "Ферари" - съответно Карлос Сайнц-младши и Шарл Льоклер. Осми и девети се класираха други двама съотборници - Естебан Окон и Пиер Гасли с "Алпин", а последната позиция, носеща точки, зае Кевин Магнусен с "Хаас".

Бонус точката за най-бърза обиколка спечели Макс Верстапен, поради което той оглави еднолично и генералното класиране след първите два старта с 44 т. Втори е Серхио Перес с 43 т., а трети е Фернандо Алонсо с 27 т. след третото място в Бахрейн и четвъртото в Саудитска Арабия.

Третото състезание от новия шампионат е за "Гран при" на Австралия в Мелбърн след две седмици - на 2 април.

Ще гласувате ли на предстоящите парламентарни избори?