Шеметен мач прати Аржентина напред на световното по ръгби

Фиджи бе на крачка от грандиозен провал, но все пак се класира на 1/4-финал

08 Окт. 2023Обновена
Крилото на аржентинците Матео Карерас (вдясно), се е устремил да отбележи едно от трите си есета срещу Япония. Той резонно бе определен и за №1 в мача, игран в Нант.

Аржентина и Фиджи станаха последните 1/4-финалисти на световното първенство по ръгби, което се провежда във Франция.

В заключителния си мач от група D, който бе определен от специалисти и като неформален 1/8-финал, "пумите" се изправиха срещу коравия тим на Япония. Залогът бе, че победителят от двубоя в Нант ще се класира сред 8-те продължаващи тима на турнира.

В крайна сметка южноамериканците се поздравиха с успех с 39:27. Мачът бе триумф на атакуващото ръгби и бе равностоен до последните 10-ина минути, като публиката се наслади на 8 есета (5 за Аржентина, 3 за Япония). Над всички бяха крилото на "Нюкасъл Фалкънс" (Анг) Матео Карерас, който отбеляза три есета и хладнокръвният Емилиано Бофели ("Единбърг", Шот), който също записа есе (т.е. 5 т.), както и още 9 т. (3 от наказателен удар и още 6 от допълнителните шутове при есетата).

Така Аржентина завърши с 14 т. и зае втората позиция, на 4 т. след победителя в групата Англия. За южноамериканците, които са на 9-о място в световната ранглиста, следва 1/4-финал в събота срещу Уелс (№7 в света). Това ще е всъщност пети 1/4-финал за "пумите", които са участвали във всички 10 световни първенства до момента. Най-доброто им постижение е трето място през 2007 г. във Франция, а имат и четвърта позиция - през 2015 г. в Англия.

Японците от своя страна не успяха да повторят най-доброто си класиране до момента - 1/4-финал от шампионата през 2019 г., на който те бяха домакини. Но пък остава малката "премия", че третото място в крайното класиране в групата им осигури квота за първенството през 2027 г. в Австралия.

В мач от долната половина на класирането в група В пък Румъния направи най-силното си представяне в първенството до момента, но загуби и четвъртия си двубой - 24:45 срещу Тонга, като така остана на петата, последна позиция с 0 т. Тонга завърши четвърти с 5 т.

Последният двубой от груповата фаза предложи изключителна драма. Фиджи се нуждаеше от равенство или дори загуба срещу Португалия с по-малко от 5 точки (което носи 1 бонус точка за класирането), за да измести Австралия (11 т.) от второто място в група С. Мачът в Тулуза предложи много обрати и в крайна сметка португалците постигнаха първата си победа - 24:23. Така те завършиха на четвърта позиция с 6 т., а на пета остана Грузия с 3. Фиджи спечели своята бонус точка, въпреки загубата, като събра 11 т. и измести австралийците. В един момент този развой не бе сигурен, тъй като Фиджи изоставаше с 10:17, но успя да обърне резултата до 23:17. В 78-ата мин. обаче португалецът Родриго Марта отбеляза есе, а Родриго Маркеш добави с точен шут допълнителни две точки и така Португалия постигна първата си победа на световно първенство (б.ред. - това бе второ участие на тима след 2007 г.).

Фиджи пък достигна за четвърти път до 1/4-финал на шампионат на планетата и първи от 16 г. насам, след 2007 г. Другите две участия в плейофна фаза на "летящите фиджианци" бяха през 1987 и 1999 г. Сега техен съперник в неделя ще е съставът на Англия, който е №6 в света (б.ред. - Фиджи е №7). Двата отбора играха за последно тест мач в Лондон на 26 август, в който Фиджи постигна първата си победа в историята над англичаните - 30:22.

А за отбора на Австралия, който до последно се надяваше на чудо, остана разочарованието, че записва първо отпадане още в груповата фаза на световно първенство в 10-ото си участие. Дори третото място, даващо квота за следващия шампионат, не е утеха, тъй като именно Австралия ще е домакин след 4 години и се класира по право.