Медия без
политическа реклама

Ще стане ли 16 август новият 17 януари за футбола ни?

Вече има поколение от личности, което изрази готовност да замени "четвъртите в света"

bTV
На 16 август Мартин Петров, Димитър Бербатов и Стилиян Петров (от ляво на дясно) за пръв път излязоха публично заедно, за да заявят, че времето на сегашното управление на БФС е изтекло.

Спомняте ли си 17 януари 2005 г. - датата, на която се появи надежда за ново начало на българския футбол? Тогава част от т.нар. "златно поколение" - Христо Стоичков, Любослав Пенев, Йордан Лечков, Наско Сираков, Емил Костадинов и Трифон Иванов, с обявената подкрепа и на Красимир Балъков, излязоха пред журналисти и заявиха, че издигат бившия си съотборник (и тогавашен зам.-шеф на БФС) Борислав Михайлов за президент на футболния съюз. С обещанието, че той, с подкрепата на останалите, ще донесе значими промени във футбола ни.

Повече от 16 години по-късно имаме сходна ситуация. Димитър Бербатов, Мартин Петров и Стилиян Петров застанаха един до друг и изразиха своята готовност да поемат отговорността за промяна на футбола ни.

Да, Бербатов вече 4 месеца обикаля страната с екипа си, за да се среща с представители на клубове. Веднъж, при срещата със столичните отбори (22 юни, на ст. "Българска армия"), с него се появи и Мартин Петров. Но на 16 август стана нещо наистина забележително - до бившия №9 на "Манчестър Юн" и "Тотнъм" застана публично и Стилиян Петров, който бе анонсиран още през април като част от екипа, но досега не се бе изявявал. И така едно от поколенията във футбола ни (описани от самия Бербатов през 2009 г. като "трите коня, които дърпат каляската") поиска да замени другото, известно като "четвъртите в света". Последните от 2005 г. управляват футбола ни, макар първоначалната задруга да напуснаха с гръм и трясък два основни стълба - Стоичков и Пенев.

"Те (б.р. - сегашните ръководители) са били и са още наши идоли. Не значи, че са лоши хора, но просто не са направили така, че футболът да се развива достатъчно добре. Затова и клубове, и ние искаме промяна", заяви дипломатично Стилиян Петров.

А Бербатов бе по-остър: "За нас това не бе правилно след толкова време да се върнеш и да си оттеглиш оставката. Това още повече показа страха за тази промяна, която се задава. Дали днес или утре, дали ние или някой друг, но промяната ще се случи. Дойде време да поемем отговорност да дадем още повече на българския футбол".

Да, тонът, спрямо този отпреди 16 години, е по-остър. Тогава "четвъртите в света" побързаха да заявят, че нямат нещо лично срещу Иван Славков, но искат по-добро бъдеще за футбола ни. Сега Бербатов вече говори за съд (ако Изпълкомът не уважи подписката на клубовете за свикване на предсрочен конгрес на 21 септември), сезира прокуратурата (заради натиск върху клубовете да се оттеглят от подписката и да подписват контрадекларация, че не искат конгрес другия месец). Има и обвинения за порочни практики за печелене на гласове на предишни избори за президентския пост. Говори се и за всяване на страх сред делегатите.

Със сигурност отново ще има и ответен огън. Първият залп вече бе даден от единия от двамата негласни говорители на това управление - члена на Изпълкома Венцеслав Стефанов. "Трите коня се събраха за лятната почивка и си мислят, че морето е до колене. Защо се събраха сега - за морето. Бербатов иска до две седмици конгрес... Недейте, че ще получа, както викаше един приятел, разрез на сърцето. Нашият футбол няма да се оправи с името на Бербатов. Не може само да седиш, да гледаш отвисоко и да командориш. От следващия ден тримцата няма да знаят къде са, ще им се стоварят на главите куп проблеми, говорим за 500-600 клуба", заяви той пред "Спортал".

Предстои да видим дали това поколение, което ръководи футбола ни, ще бъде изместено. Или ще продължи да управлява - с плюсовете и минусите си. Но е факт - ако генерацията на "трите коня" не успее, след тях няма други подобни личности във футбола ни, които да опитат генерална промяна.

 

ПОДОЗРЕНИЯ

И други съмнения за мерки срещу опозицията се загнездиха, освен обвиненията на Бербатов за натиск за подписване на контрадекларации. Повод даде изказването на треньора на "Берое" Петър Колев, който след загубата с 2:3 от "Славия" каза многозначително: "Моите играчи и семействата им нямат вина за политическата обстановка в нашата страна, нямат вина за това кой е кандидат за президент на БФС, кой кого издига, кой кого поддържа. Те искат да играят при равни условия с останалите, нищо друго. Отправям апел - ако искате да запазим достойнството на българския футбол, не убивайте "Берое" по този начин!" 

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?