Верстапен победи под дъжда на "Спа" след едва 4 обиколки

Състезанието за Гран при на Белгия бе прекъснато за над 3 часа, но така и не бе довършено пълноценно

29 Авг. 2021
Кола за сигурност предвожда болидите на "Спа-Франкоршамп" преди да бъде даден повторният старт.

Макс Верстапен бе обявен за победител в надпреварата за Гран при на Белгия, старт от Формула 1, въпреки че пилотите завъртяха общо 4 обиколки заради лошото време. Проливният дъжд създаде проблеми още преди старта и Серхио Перес ("Ред Бул") разби болида си още при загряващата обиколка.

Стартът все пак бе даден, но след две обиколки на пилотите бе наредено да се приберат в боксовете и да чакат подобряване на атмосферните условия. През това време дъждът изобщо не намаляваше.

Така очакването продължи над 3 часа, като междувременно болидът на Перес беше поправен от механиците на "Ред Бул" и той получи позволение да се включи отново в състезанието. В крайна сметка бе решено подновяването да бъде в 19:17 ч. българско време, като пилотите получиха право да довършат състезанието в рамките на 1 час. Но то всъщност продължи едва 2-3 минути, като бяха завъртени още две обиколки преди на пистата отново да излезе кола за сигурност и болидите да се приберат окончателно.

След нови консултации беше взето решение стартът за Гран при на Белгия да приключи.

За победител беше обявен водачът в колоната Макс Верстапен ("Ред Бул"). След него се нареди Джордж Ръсел ("Уилямс"), а трети е седемкратният световен шампион Люис Хамилтън ("Мерцедес")

"Това е победа, то не такава, каквато човек иска. Цялото уважение трябва да е за феновете, които не се отказаха и останаха да чакат, въпреки дъжда", коментира Верстапен след края.

В генералното класиране Хамилтън продължава да води - вече с 202,5 т. Верстапен е втори, като се доближи само на 3 т. от върха - 199,5. Трети е Ландо Норис ("Макларън") със 113.