Верстапен подпечата с рекорд втората си титла в F1

Четирикратният шампион Себастиан Фетел се сбогува емоционално с Формула 1

20 Ноем. 2022
Макс Верстапен поведе още от старта и до края не изпусна водачеството си на пистата "Яс Марина"

Макс Верстапен подпечата втората си поредна шампионска титла във Формула 1 с още една победа и увеличи рекорда за първи места в рамките на един сезон на невероятните 15.

Още в надпреварата за Гран при на Мексико на 30 октомври нидерландският ас на "Ред Бул" подобри най-доброто постижение, притежавано от германците Михаел Шумахер и Себастиан Фетел, като победи за 14-и път пред настоящата година.

Днес той бе безапелационен в последното състезание - за Гран при на Абу Даби, и вече има 15. Все пак, що се отнася, до процент първи места, в исторически план шампионът изостава 68.8% (15 от 22) след трима велики пилоти, №1 сред които е италианецът Алберто Аскари ("Ферари"), който през 1952 г. постига 75%.

Двукратният шампион във Формула 1 Макс Верстапен спечели "Гран при" на Мексико и подобри наведнъж два рекорда, притежавани от двамата най-титулувани пилоти в историята на спорта - 7-кратните носители на титлата Михаел Шумахер и Люис Хамилтън.

След като вчера Верстапен спечели квалификацията, в днешния старт на пистата "Яс Марина" той не допусна да бъде изпреварен и поведе от самото начало, следван от съотборика си Серхио Перес. Световният шампион води през цялото състезание, с изключение на няколко обиколки след 22-ата, когато влезе в бокса за смяна на гуми и зареждане с гориво. Тогава поведе Шарл Льоклер с "Ферари", но когато и той трябваше да мине за техническо обслужване, Верстапен си върна лидерството и до края не го изпусна, за да триумфира за 35-и път в кариерата си.

Втори, на малко повече от 8 секунди финишира Льоклер, а трети завърши Перес. Второто място на Шарл му донесе втора позиция в крайното класиране при пилотите - с 1 точка пред Перес, а също така изведе "Ферари" втори в първенството на конструкторите, след безапелационния победител "Ред Бул".

Големите емоции на "Яс Марина" обаче бяха за Себастиан Фетел, който приключи своята кариера на пилот в F1. В своето последно, 299-о състезание 35-годишният четирикратен световен шампион (2010-13 г.) спечели и последната, 3098-а точка в бляскавата си кариера - зад волана на "Астън Мартин".

От 2007 г. насам Фетел има 53 победи, 122 класирания в Топ 3 и е направил 38 най-бързи обиколки. След финала Себастиан бе изпратен с овации и скандирания "Фетел, Фетел!" от трибуните, докато махаше за сбогом.

Ще гласувате ли на предстоящите парламентарни избори?