Верстапен спечели под условие Гран при на Австрия във Формула 1 (видео)

Пилотът на "Ред Бул" изблъска с опасна маневра Шарл Льоклер ("Ферари") и случаят остана в ръцете на стюардите

01 Юли 2019
Моментът в 69-ата обиколка, в който Верстапен (на заден план) изблъсква извън трасето Льоклер.
Туитър

Пилотът на "Ред Бул" Макс Верстапен спечели втора поредна победа за Гран при на Австрия на фирмената писта в Шпилберг, но до късно снощи тя бе под условие, защото стюардите на FIA се събраха да решат дали да не му я отнемат.

21-годишният холандец имаше лош старт и се озова 8-и, за да се добере с отлично каране до второто място, точно зад поелия лидерството от самото начало Шарл Льоклер ("Ферари"). Двамата водиха здрава битка, с няколко опита за изпреварване на Верстапен, докато се стигна до ситуацията две обиколки преди края. Тогава пилотът на "Ред Бул" атакува от вътрешната страна в завой №3 и буквално изтласка с удар колело в колело Льоклер в зоната за сигурност.

"Той не ми остави място и нямах шанс да си върна позицията", каза гневно монегаскът след края на състезанието.

⚔️⚔️⚔️

After a fierce fight, this is how @Max33Verstappen took the lead from Charles Leclerc

The incident is under investigation, with both drivers summoned to the stewards#AustrianGP ?? #F1 pic.twitter.com/lju989gxFN

— Formula 1 (@F1) June 30, 2019

След финала той дори не погледна холандеца, заваляха коментари "за" и "против" маневрата, а стюардите се събраха да решават ситуацията. В това време бе проведена церемонията по награждаване, в която за отбелязване освен киселата физиономия на Льоклер бе най-ниската средната възраст на пилотите от Топ 3 (трети бе Валтери Ботас с "Мерцедес")  в цялата история на Формула 1 - 24 г. и 156 дни.

След това Верстапен остана да чака дали ще му бъде отнета победа №6 в кариерата и първа от Мексико 2018 г. Подобна бе и ситуацията за доставчика на двигатели на "Ред Бул" - "Хонда", който нямаше победа от 2006-а. Но едно поне е сигурно - това ще е първото състезание през 2019 г., в което победата не е за "Мерцедес".

Извън тези страсти малко извън фокуса остана изпреварването на Себастиан Фетел ("Ферари") срещу шампиона и лидер през 2019-а Люис Хамилтън ("Мерцедес") в последната обиколка в битката им за 4-тото място. Въпреки най-задното си класиране този сезон обаче Люис остава убедителен водач със 187 т., следван от Ботас (151), Фетел (111), Верстапен (100) и Льоклер (87).