Верстапен удържа Норис и спечели победа №59 във Формула 1

Световният шампион бе атакуван до финалните метри на "Имола" от аса на "Макларън"

19 Май 2024
Макс Верстапен беше притиснат от Ландо Норис до последните метри на пистата "Имола".

Макс Верстапен спечели една от най-трудните си победи във Формула 1. Трикратният световен шампион бе притискан буквално до последния завой на пистата "Имола" от Ландо Норис, но в крайна сметка болидът на "Ред Бул" удържа атаката на "Макларън" и нидерландският пилот спечели състезанието за "Гран при" на Емилия Романя.

В последните 10 от 63-те обиколки на трасето британецът, който преди две седмици в Маями извоюва първата победа в кариерата си, успя да стопи повече от пет секунди от аванса на лидера. В заключителните три тура Ландо се залепи на секунда и половина зад Макс, а във финалните метри пробва да вдигне максимално темпото, но времето не му стигна и той завърши с едва 0,7 сек. изоставане на втората позиция.

Трети на подиума се качи Шарл Льоклер с "Ферари", а Топ 5 допълниха Оскар Пиастри с втория "Макларън" и Карлос Сайнц-младши с другата кола на "Ферари". В зоната на точките до десето място последователно влязоха още Люис Хамилтън и Джордж Ръсел с двата болида на "Мерцедес", Серхио Перес с втория "Ред Бул", Ланс Строл с "Астън Мартин" и Юки Цунода с "РБ-Хонда".

Бонус точката за най-бърза обиколка взе Ръсел, който малко преди края влезе принудително за смяна на гуми и се възползва максимално от новия комплект при завръщането си от бокса.

За Верстапен успехът беше пети от седем състезания през 2024 г. и общо 59-и в кариерата. Той вече има 161 т. на върха в генералното класиране, следван от Льоклер (113), Перес (107) и Норис (101).

При конструкторите "Ред Бул" събра актив от 239 т., пред "Ферари" (187) и "Макларън" (124).

Следващият старт е другата неделя (26 май) за "Гран при" на Монако по улиците на Монте Карло.