Верстапен затвори пълен шлем в дома на "Ред Бул"

Перес осигури двоен подиум на шампионите във Формула 1 за "Гран при" на Австрия

02 Юли 2023
Устремилият се към трета поредна световна титла Макс Верстапен осигури на "Ред Бул" доминантен уикенд в домашната "Гран при" на Австрия.

Двукратният световен шампион във Формула 1 Макс Верстапен реализира свръхуспешен уикенд за себе си и "Ред Бул" в домашния старт на отбора - "Гран при" на Австрия. На пистата "Ред Бул Ринг" в Шпилберг нидерландският ас на "червените бикове" направи пълен шлем, печелейки квалификацията, спринта и състезанието и постигайки най-бързата обиколка.

За да подпечата пълната си доминация, Лудия Макс влезе в бокса в 69-ата от 71 обиколки и сложи чисто нови твърди гуми, с които даде най-доброто време в последния тур. Така той отне бонус точката от съотборника си Серхио Перес, който пък осигури двоен подиум на домакините, финиширайки трети.

Второто място на почетната стълбичка заслужи Шарл Льоклер, а другият пилот на "Ферари" Карлос Сайнц-младши завърши четвърти. В Топ 5 влезе също Ландо Норис с "Макларън", а след него шести се нареди Фернандо Алонсо с "Астън Мартин".

В зоната на точките местата до 10-о допълниха последователно Люис Хамилтън и Джордж Ръсел с "Мерцедес", Пиер Гасли с "Алпин" и Ланс Строл с втория "Астън Мартин".

Интрига в днешното състезание практически липсваше, след като Верстапен изпусна лидерството си единствено когато пропусна да влезе в бокса при виртуална кола за сигурност. Това позволи в 25-ата обиколка пред него да минат Льоклер и Сайнц, но малко по-късно с новите си гуми шампионът отново оглави класирането и постепенно отвори разлика от почти 24 сек. пред втория. Именно тя му осигури комфорта да направи още един питстоп, за да атакува най-бързата обиколка в самия край.

За Верстапен победата е пета поредна и седма в общо девет старта през 2023 г., като в останалите два финишира втори. За "Ред Бул" пък това е 10-о поредно спечелено състезание от края на миналия сезон насам.

С актив от 229 т. носителят на световната титла от 2021 и 2022 г. увеличава все повече дистанцията в генералното класиране пред втория - съотборника си Перес (148 т.). Трети е Алонсо със 129 т.

При конструкторите шампионите от "Ред Бул" нямат конкуренция и са начело с 377 т. - над двойно повече от втория в подреждането "Мерецедес" (178 т.). На трета позиция е "Астън Мартин" със 172 т.

Следващата надпревара е за "Гран при" на Великобритания. Класическият старт на пистата "Силвърстоун" е другата неделя (9 юли).