Въпреки наказанието Верстапен триумфира за 18-и път в F1

Дебютното състезание в Лас Вегас донесе развръзка и в битката за второто място

19 Ноем. 2023
Макс Верстапен ликува, стъпил върху болида си, след финала на състезанието в Лас Вегас

Макс Верстапен спечели 18-а победа от 21 състезания, след като бе най-бърз в първия старт за Гран При на Лас Вегас. Така асът на "Ред Бул" удължи своя невероятен рекорд по първи места в рамките на един сезон, като има шанс да го направи и още по-величествен на последната надпревара за 2023 г. - другата неделя на пистата "Яс Марина" в Абу Даби.

Трикратният световен шампион стартира втори - след Шарл Льоклер ("Ферари"), но поведе още в първия завой, но тутакси бе наказан от стюардите с 5 сек., защото е избутал умишлено Льоклер в първата крива.

Още в третата обиколка пък на трасето излезе кола за сигурност заради много тежка катастрофа на Ландо Норис ("Макларън") на 12-ия завой. Британецът излезе сам от колата си, но по-късно бе съобщено че е отишъл в болница, за превантивни прегледи.

Рестартът дойде чак в 6-ата обиколка и Верстапен отново изскокна пръв, след което се откъсна на почти две секунди пред Льоклер. Пилотът на "Ферари" обаче постепенно го настигна и го задмина в края на 16-ата. Чак тогава шампионът влезе в бокса и изтърпя своето наказание от 5 сек.. След него той се върна на пистата зад Джордж Ръсел ("Мерцедес") и двамата почнаха да си пробиват заедно път напред.

В 25-та обиколка Верстапен опита да атакува Ръсел, но болидите им се закачиха и това наложи второ излизане на колата на сигурността, тъй по трасето имаше отломки. Макс веднага влезе в бокса на "Ред Бул", същото направи и съотборникът му Серхио Перес, който до този момент водеше колоната.

Льоклер обаче остана и излезе начело. При рестарта той удържа Перес зад себе си, а рестартиралият от 5-а позиция Верстапен бързо изпревари Оскар Пиастри ("Макларън"), а малко по-късно и със Естебан Окон ("Алпин").

Последва нещо като трибой Верстапен-Льоклер-Перес за удоволствие на публиката. След доста размени на позициите шампионът поведе в 37-ата обиколка, задминавайки Льоклер, след което повече не даде никому да го изпревари.

А битката за второто място се реши буквално в последния завой: Льоклер атакува Перес и изскокна пред него на финалната права.

Четвърти финишира Ръсел, но той имаше наложено наказание от 5 секунди (за контакта с Верстапен) и това го смъкна до осма позиция в крайна сметка. Така четвърти стана Окон, пети е Ланс Строл ("Астон Мартин"), а точки взеха още Карлос Сайнц ("Ферари"), Люис Хамилтън ("Мерцедес"), Фернандо Алонсо ("Астон Мартин") и Пиастри.

След 18-ата си победа през 2023- и общо 57-а в кариерата Верстапен вече има актив от 524 т.

Третото място на Перес пък му бе достатъчно да си гарантира второто място в крайното класиране: той има 41 т. повече от третия - Хамилтън (258:226) и няма как да бъде изместен след състезанието за Гран При на Абу Даби идната неделя.