Медия без
политическа реклама

България отново отказа убежище на саудитски дисидент

Ако бъде екстрадиран, Абдулрахман ал-Халиди вероятно ще бъде екзекутиран в Саудитска Арабия

28 Юни 2024
Абдулрахман ал-Халиди
Туитър
Абдулрахман ал-Халиди

"Днес получих ново решение от Агенцията за бежанците - за отхвърляне на молбата ми за убежище, въпреки съдебните решения, включително на Върховния съд".

Това написа в "Туитър" саудитският дисидент Абдулрахман ал-Халиди, който повече от две години очаква да получи убежище в България. През февруари такова не само му бе отказано, но и той получи заповед за депортиране. Тогава Ал-Халиди изрази опасения, че може да бъде върнат обратно в страната си, където може да бъде екзекутиран.

Днешното решение, което получи гласност в социалните мрежи, бе коментирано от две организации за защита на човешките права. 

"Въпреки предишните решения на българските съдилища в полза на предоставянето му на убежище, саудитският активист Абдулрахман ал-Халиди днес отново получи отказ за убежище. Той също така остава в ареста, въпреки предишна съдебна заповед за незабавното му и безапелационно освобождаване", написа ALQST, работеща за защита на човешките права в Саудитска Арабия.

А друга подобна организация в саудитското кралство - SANAD, заяви, че "осъжда отказа на българските власти да предоставят убежище на активиста Абдулрахман Ал-Халди, въпреки предишно решение на българския Върховен административен съд, който определи отказа на агенцията като неоснователен и без правно основание".

Случаят с Ал-Халиди стана известен у нас през февруари, когато агенция "Франс прес" разказа, как той е в килия и е получил заповед за депортиране от страната на 7 февруари. Само няколо дни по-късно Българският хелзинкски комитет (ХК) организира подписка, с която се настоява той да не бъде екстрадиран.

През 2011 г., когато бе пламнала т.нар- Арабска пролет, Ал-Халиди е бил активен участник по време на редките демонстрации в източната част на Саудитска Арабия, където е съсредоточено шиитското малцинство в кралството. Дисидентът бяга в Турция през 2013 г. Там се занимава активно с журналистическа дейност в опозиция на саудитските власти. Сътрудничи на кръгове, близки до журналиста Джамал Кашоги, зверски убит през 2018 г. в консулството на Саудитска Арабия в Истанбул, както и на известния саудитски дисидент Омар Абдулазис, който понастоящем е бежанец в Канада.

Дисидентът критикува често властите в Саудитска Арабия, призовава за установяване на демокрация, за разследване на престъпленията, извършени от нейни агенти както в страната, така и в чужбина. Нееднократно е бил заплашван онлайн, включително със смърт.

Когато през 2021 г. валидността на паспорта му изтича, влиза пеша в България, търсейки закрила в Европейския съюз. Ал-Халиди над 2 години е задържан в Специалния дом за временно настаняване на чужденци (СДВНЧ) в столичния кв. „Бусманци“.

Според БХК, през февруари Държавната агенция за бежанците и органите на съдебната власт у нас, са отказали да удовлетворят неговата молба за предоставяне на международна закрила. Според българския адвокат, който е работил по случая, през 2022 г. българските власти заключили, че Ал-Халиди не е доказал адекватно, че ще бъде преследван в страната си. Дисидентът се опитва да обжалва това решение, когато през февруари е уведомен за заповедта за депортирането му в Саудитска Арабия.

Днес Ал-Халиди написа (също в "Туитър"), че "през февруари 2022 г. служител на ДАНС ми каза предварително, че молбите за убежище на саудитци няма да се приемат в България и че депортирането ми ще бъде съгласувано със саудитските власти".

Кралството в Персийския залив перманентно е обвинявано в потъпкване на човешките права. Под управлението на престолонаследника и де факто владетел Мохамед бин Салман, който стана първият по линия на трона през 2017 г., продължава жестокото потискане на несъгласието.

Страховете на Ал-Халиди за безопасността му са се засилили миналата година, когато друг дисидент - Хасан ал-Рабие, бе екстрадиран от Мароко, където бе потърсил временно убежище.

„Ако бъда депортиран в Саудитска Арабия, ще се изправя пред затвор, несправедлив процес, изтезания, изчезване или дори екзекуция - разказа 30-годишният баща на две деца през февруари. - Прибягнах до Европейския съюз, където хората имат стойност. Но сега съм в безизходица, сякаш съм в Саудитска Арабия."

Пак тогава Мери Лоулър, специален докладчик на ООН за положението на правозащитниците по света, заяви в социалните медии, че „предстоящото екстрадиране“ на Ал-Халиди е „изключително обезпокоително“, наричайки Саудитска Арабия „опасно място“.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата