Медия без
политическа реклама

Г-жа Уоли Фънк - жената, която чака 60 г., за да полети

02 Юли 2021Обновена

На 20 юли 2021 г. г-жа Уоли Фънк ще направи това, за което получи разрешение през 1961 г. - ще полети в космоса. "Никой не чакал по-дълго", написа в Инстаграм основателят на интернет магазина Amazon и космическата компания Blue Origin Джеф Безос, който ще сбъдне мечтата на г-жа Фънк. Безос, най-богатият човек на планетата, ще лети с г-жа Фънк и със своя брат.

Тя ще стане най-възрастният астронавт в историята - до 20 юли рекорда ще се държи от Джон Глен, който през 1998 г. завърши своя втори и последен космически полет на 77-годишна възраст.

Фънк мечтае да лети от детството си. На петгодишна възраст тя скача от покрива на плевня, облечена в наметало на Супермен. Момичето започва да посещава училище за пилоти още в колежа, ставайки най-добрия ученик в своя клас. Един ден Фънк научава от списание Life, че НАСА ще има програма за тестване на жени за космически полет.

Фънк се свързва с инициатора на тази програма д-р Уилям Ловлейс. През 1961 г. той избира 25 жени под 35 години, а Фънк става най-младият член на групата. 13 от 25-те жени преминават тестовете, включително и тя (по-късно тяхната група ще бъде наречена "Меркурий 13").

Военните обаче не продължават програмата. „Нямаше военна или правителствена програма, която да планира да използва жени астронавти, така че направиха невъзможно използването на техните съоръжения“, каза Маргарет Уайткамп, историк от Националния въздушно-космически музей във Вашингтон, пред The ​​Verge. По това време САЩ имат една цел - мисия до Луната, и всички усилия на НАСА и Пентагона са насочени към решаването на този проблем. „Тази цел не включваше социални експерименти с полета на жена в космоса“, обясни Уайткамп. 

Така първата американка лети в Космоса чак през 1983-а, 20 г. след Валентина Терешкова. 

Фънк продължава кариерата си в авиацията. През 1971 г. тя става първата жена инспектор на Федералната авиационна администрация на САЩ и според нейните думи е обучила повече от три хиляди души да летят със самолети. През 1974 г. Фънк се присъединява към Националния съвет за безопасност на транспорта, където е първата жена, която разследва авиационни инциденти.

Тя обаче никога не се е отказала от мечтата за космоса. Фънк два пъти пътува до СССР и се среща с Терешкова. Четири пъти тя кандидатства в корпуса на астронавтите на НАСА. Всеки път й отказват, тъй като няма инженерно образование, необходимо за космически полет.

Отчаяна, Фънк решава, че ще отиде в Космоса като турист. Тя си е резервирала място в няколко търговски полета от различни компании, но никоя от тях все още не е изпратила туристи в космоса.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Jeff Bezos (@jeffbezos)

 

Ключови думи:

Безос, Уоли Фънк