Главният изпълнителен директор на Meta Марк Зукърбърг заяви, че компанията му е постигнала значителен напредък в разработването на технология, която ще позволи на потребителите да управляват устройства с помощта на мозъчни сигнали. За разлика от Neuralink на Илон Мъск, която използва мозъчен имплант, технологията на Meta е неинвазивна.
Зукърбърг сподели последните постижения в тази област по време на интервю в YouTube с технологичния предприемач Роберто Никсън. Той обясни, че интелигентната гривна, разработвана от компанията, ще използва електромиография (ЕМГ), за да интерпретира невронните сигнали, изпращани от мозъка към ръката, и да ги преобразува в команди за устройството.
Ръководителят на Meta заяви големия потенциал на тази технология, като отбеляза, че въпреки напредъка компанията все още е в началото на пътя, тъй като все още не е пуснала първата версия на устройството.
Говорейки за възможните приложения на технологията, Зукърбърг заяви, че умната гривна скоро може да бъде интегрирана с умните очила за добавена реалност Meta Ray-Ban, за да се подобри взаимодействието с потребителите чрез мултимодални възможности за изкуствен интелект.
По-рано Зукърбърг заяви, че футуристичното невронно устройство може да се превърне в потребителски продукт "в рамките на следващите няколко години". Той отбеляза, че гривната с ЕМГ няма ограничения, като например при използването на камери за проследяване на жестове. Освен това използването на изкуствен интелект ще ѝ позволи да се адаптира към индивидуалните характеристики на всеки човек. Зукърбърг каза, че с такава гривна "по същество ще можете да пишете и да управлявате нещо само като мислите как искате да движите ръката си, и дори няма да става въпрос за големи движения".