Медия без
политическа реклама

Китай е лидер при роботизираните таксита

Опасенията за безопасността обаче остават

Системите за подпомагане на шофирането и роботизираните таксита стават все по-популярни в Китай благодарение на подкрепата на правителството. В цялата страна поне 16 града са разрешили на компании да тестват безпилотни превозни средства по обществените пътища, а поне 19 китайски автомобилни производители претендират за световно лидерство в тази област. Нито една друга страна не развива безпилотен транспорт толкова агресивно.

Правителството предоставя значителна помощ на компаниите. В допълнение към това, че градовете отделят места за тестване на роботизирани таксита по пътищата, цензорите ограничават обсъждането на инциденти и злополуки, свързани с безопасността, в интернет, за да ограничат обществените страхове относно зараждащата се технология. Проучванията на консултантската фирма J.D. Power показват, че китайските шофьори са по-склонни от американските да се доверят на компютри, които да управляват автомобилите им.

Друга причина за водещата роля на Китай в разработването на безпилотни превозни средства е строгият и постоянно затягащ се контрол върху данните. Китайските компании са създали изследователски центрове в САЩ и Европа и след това са използвали резултатите в Китай. В същото време резултатите от китайските изследвания не са достъпни за чуждестранните производители на автомобили.

Най-големият експеримент в света се провежда по оживените улици на китайския град Ухан с население от 11 милиона души, 4,5 милиона автомобила и осемлентови магистрали. В града работят 500 роботизирани таксита на Baidu, повечето от които не се управляват от хора. Скоро ще бъдат добавени още 1000 безпилотни таксита.

На 4 юни Пекин разреши на девет китайски автомобилни производители, сред които Nio, BYD и SAIC Motor, да започнат да тестват усъвършенствани системи за подпомагане на шофирането, разработени от Baidu и Huawei. Baidu също така регистрира съвместно предприятие с Zhejiang Geely, наречено Jiyue, за производство на роботизирани таксита. Първоначално изпитанията ще се провеждат в ограничени зони, а не по обществени пътища.

Компютъризираното шофиране се ползва с официалната подкрепа на китайското правителство, но държавните медии рядко съобщават за произшествия или нарушения на безопасността, а онлайн съобщенията се цензурират. През декември Министерството на транспорта издаде правила за безопасност, за да насърчи широкото преминаване към безпилотни превозни средства. Китайското правителство силно подкрепя технологията и силно ограничава публичната информация за произшествия.

На 26 април електромобил Aito M7 Plus, управляван от усъвършенствана система за подпомагане на шофирането, катастрофира на магистрала в провинция Шанси. Държавните медии се въздържаха от отразяване на катастрофата, а след това публикуваха изявление на Aito Car, в което се отрича отговорността. Независимо онлайн разследване, в което се поставя под въпрос безопасността на системите за подпомагане на шофирането, беше премахнато.

 

На 7 юни новинарска емисия в провинция Хайнан описа как електрически седан Xiaomi SU7 с усъвършенствана система за подпомагане на шофирането е причинил фатален инцидент. Три часа по-късно статията заема четвърто място в националната класация на новините. Скоро Xiaomi отрече инцидента и статията изчезна от уебсайта на новинарския канал.

Китайското правителство не публикува статистически данни за нарушенията на безопасността, свързани с безпилотни превозни средства или усъвършенствани технологии за подпомагане на шофирането, като например автоматична смяна на лентата и избягване на препятствия по магистралите. Ръководителите на китайската автомобилна индустрия твърдят, че тези технологии са безопасни.

Китайските компании са провели мащабни експерименти за събиране на данни за това как безпилотните автомобили взаимодействат с пешеходците. По-специално Baidu провежда експерименти в продължение на три години, при които роботизирани таксита бавно и внимателно маневрират през тълпи от хора.

През декември миналата година междуведомствена работна група, ръководена от Министерството на транспорта, определи няколко общи правила за безопасност. Повечето таксита-роботи вече не се нуждаят от шофьори с надзор, но на всеки три превозни средства трябва да се назначава по един дистанционен оператор. Разработването на по-подробни правила беше отложено за 2026 г.

Докато Китай напредва, компаниите и регулаторните органи в други държави стават по-предпазливи. Миналата есен роботизираната таксиметрова услуга Cruise на General Motors спря да работи в САЩ, след като един от автомобилите ѝ блъсна пешеходец в Сан Франциско. Федералните регулатори на САЩ провеждат проверки на Waymo, която в момента тества над 250 безпилотни автомобила. Ford и Volkswagen закриха съвместното си предприятие за производство на роботизирани таксита Argo AI.

Изпълнителният директор на Tesla Елон Мъск пътува до Китай през април, за да поиска разрешение за тестване на пълна система за самоуправление в страната. Китай не позволява на чуждестранни компании да имат пряк достъп до карти с висока резолюция, които са от решаващо значение за безпилотните системи. Мъск получи такова разрешение при условие, че данните, събрани при тестовете, няма да напускат границите на Китай.

Асистираното шофиране и безпилотните автомобили непрекъснато събират информация от камери, радари и лидари по време на движение. Макар че голяма част от събраните данни не се споделят с производителите на автомобили, възможността за проследяване на хора и картографиране на затворени зони предизвиква загриженост у експертите по сигурността. Досега ЕС и САЩ разрешаваха изпращането на данни за трафика в Китай, въпреки че тази есен се очаква изискванията да бъдат затегнати.

Последвайте ни и в google news бутон