Медия без
политическа реклама

Китай изгражда първия в света двуетажен слънчев концентратор

Слънчеви електроцентрали под формата на хелиоконцентратори - системи от множество огледала и точки за фокусиране на слънчевите лъчи - се строят по света от повече от 40 години. Те могат да бъдат единични или да се състоят от няколко кули със собствени огледални полета. Китай създава уникално решение - хелиоцентър с две кули и кръстосано разположение на огледалата, което обещава да увеличи ефективността на инсталацията с 24 %.

Създаденият през 2014 г. в пустинята Мохаве в САЩ най-голям по това време соларен концентратор в света представлява комплекс от три кули, всяка от които е заобиколена от собствено поле от концентрично разположени огледала. Мощността му достига 392 MW. Китайската централа в провинция Гансу ще се състои от две 200-метрови кули, но концентричните огледални полета на всяка кула ще се припокриват. Това е особеност на проекта - огледалата в областта на пресичане ще обслужват както едната, така и другата кула, насочвайки слънчевата светлина към концентратора на едната и другата инсталация по най-оптималния начин за всяко време на деня.

Както и при други подобни концентратори, зоната на фокусиране на огледалата във върховете на кулите ще се захранва с разтопени соли. Това ще позволи концентрираната топлинна енергия да се съхранява дори през нощта, като се насочва за производство на пара и електроенергия през целия ден, дори когато слънцето залязва. Всяка година китайската електроцентрала ще може да произвежда до 1,8 GWh електроенергия, осигурявайки буфер за местното производство на енергия от традиционни възобновяеми източници - слънце и вятър.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата