Медия без
политическа реклама

Втора гигантска дупка се появи на Слънцето

Очаква се силните слънчеви ветрове да достигнат Земята в петък вечерта или събота сутринта

29 Март 2023
Коронарните дупки на Слънцето не са необичайно явление
НАСА
Коронарните дупки на Слънцето не са необичайно явление

Огромна дупка, 20 пъти по-голяма от Земята, е зейнала на повърхността на Слънцето. Това е втората дупка, появила се там за седмица, заснета от Обсерваторията за слънчева динамика на НАСА.

„Короналната дупка“ е причината за появата на слънчеви ветрове със скорост 3 млн. км/час, които се очаква да достигнат Земята в петък вечерта или в събота сутринта.

Учените наблюдават отблизо ситуацията, за да видят дали ветровете ще повлияят на земното магнитно поле, сателитите и технологиите. Британските учени очакват магнитни бури и поява на Северно сияние на средни географски ширини.

„Формата на тази коронална дупка не е необичайна, но местоположението й я прави особено интересна - тя е на екватора, а обикновено дупките са около полюсите", каза пред Insider Даниел Вершарен, доцент по физика на космоса и климата в Лондонския университетски колеж.

Първата дупка, забелязана на 23 март, е 30 пъти по-голяма от Земята и тя предизвика слънчеви ветрове, довели до впечатляващи полярни сияния. 

„Короналните дупки са магнитно отворени зони, които са един от източниците на високоскоростен слънчев вятър. Понякога слънчевият вятър може да генерира полярно сияние на Земята", обясняват от НАСА.

Короналните дупки са често срещано явление на Слънцето, като се появяват по-често, когато то е в по-малко активна точка от своя 11-годишен цикъл. Ефектите от дупките обикновено са безвредни, въпреки че сателитните комуникации и радиопредаванията на голяма надморска височина понякога могат да бъдат временно прекъснати.

 

Последвайте ни и в google news бутон