Най-мощната геомагнитна буря от 21 години насам връхлетя Земята. Като следствие от това милиони хора в Северното полукълбо станаха свидетели на красиво северно сияние, което бе наблюдавано в много по-южни ширини от обичайното. Гледката бе видяна от жители на Централна и Западна Европа, включително и в България, най-вече в северозападната част на страната.
Геомагнитната буря е от пета степен по петстепенната скала за интензитета на тези бури, като такава се случва на Земята за първи път от 2003 г., според американското Управление за атмосферни и океанографски изследвания. Явлението е предизвикано от серия изхвърляния на коронална маса (големи изхвърляния на плазма и магнитни полета) от Слънцето. То вече предизвика смущения в работата на спътниците, сателитната навигация, електрическите мрежи и др.
Магнитометрите в обсерватория Панагюрище са регистрирали първата вълна към 20:00 ч. снощи, а малко след полунощ стойностите достигнаха и най-високата 9-та степен от скалата на К-индекса, съобщиха от Националния институт по Геофизика, география, геодезия на БАН.
Като страничен ефект от тези изригвания е именно северното сияние.
Ok.... Did not expect this tonight. Colour me stunned.
— Tippers (@talktotippers) 10 май 2024 г.
Even better was someone playing "in the air tonight" really loudly. "I've been waiting for this moment, all my life..."#aurora #solarstorm #NorthernLights #skinnerskitchen pic.twitter.com/n7tVnSHFHe
То бе наблюдавано и в САЩ, като федералната авиационна администрация на страната заяви, че не очаква значителни въздействия върху националната система за въздушно пространство.
Currently in Portland, #Maine. I’m facing southeast! #aurora #Auroraborealis #NorthernLights pic.twitter.com/1aLhpYR7pV
— Benjamin Williamson (@photographmaine) 11 май 2024 г.
Последната буря от пета степен е била през октомври 2003 г., като е наречена "Хелоуинската буря". Тя предизвиква прекъсвания на тока в Швеция и повреди в трансформатори в Южна Америка.
Северното сияние ще може да бъде наблюдавано и през уикенда, тъй като Слънцето наближава пика на 11-годишния цикъл, който води до повишена активност. За по-добрата гледка ще допринесе и очакването за ясно небе през следващите дни.