Equinor, TotalEnergies и Shell обявиха за приключено изграждането на Northern Lights (Северно сияние) - съвместен проект за пренос и съхранение на въглероден диоксид (СО2).
Проектът включва: брегови терминал за приемане на партиди CO2 в Ейгарден; подводен газопровод с дължина 100 км за пренос на газ до офшорно хранилище; резервоар - солен водоносен хоризонт на дълбочина 2,6 км от морското дъно за безопасно съхранение на CO2 .
Northern Lights е първият в света търговски проект за пренос и съхранение на CO2. В него Total, Equinor и Shell имат равни участия. В първата си фаза ще приема 1,5 млн. т. годишно CO 2, като този капацитет е напълно резервиран от клиенти в Норвегия и Европа.
Приемът на първата партида се очаква през 2025 г. Операторите на проекта обмислят разширяване на капацитета до над 5 млн. т. годишно CO2.
Бюджетът на "Северно сияние" е 7,5 млрд. норвежки крони (около 7 млрд. долара), като в стойността не влизат кораби и инсталации за улавяне на CO2. Първата фаза на проекта се финансира 80% от норвежката държава в рамките на проекта Longship.
"Майката" Longship
Northern Lights е част от по-голям норвежки CCS проект, наречен Longship. Northern Lights отговаря за разработването и експлоатацията на обекти за транспортиране и съхранение на CO2 в рамките на Longship.
Longship е проект на CCUS на норвежкото правителство. Това ще бъде първата в историята трансгранична мрежа на инфраструктурата за пренос и съхранение на въглероден двуокис, която ще предостави на компаниите в цяла Европа възможността безопасно и постоянно да съхраняват своя CO2 под земята.
Longship включва улавяне на CO 2 от промишлени източници в района на Ослофиорд (цимент и отпадъци от генериране на енергия) и транспортиране на течен CO 2 от тези промишлени места за улавяне до брегови терминал на западния бряг на
Норвегия. Оттам втечненият CO2 ще бъде транспортиран по тръбопровод до морско хранилище под вода в Северно море за постоянно съхранение.
Northern Lights отговаря за компонентите на проекта, свързани с преноса и съхранението.
Стъпките дотук
През 2020 г. Equinor и Microsoft подписаха меморандум за разбирателство за проучване на начини за подкрепа на проекта Northern Lights.
През 2021 г. е взето окончателно инвестиционно решение (ОИР), след което започва изграждането на обектите.
През 2022 г. Министерството на петрола и енергетиката на Норвегия издаде лицензии за улавяне и съхранение на въглерод (CCUS) на Equinor.
През 2022 г. британската компания Cory подписа с компанията Northern Lights споразумение за съхраняване на емисиите, които се образуват при изгаряне на отпадъци в заводи за изгаряне на отпадъци в Лондон, в подземни резервоари на
норвежкия шелф на Северно море.
През 2023 г. норвежката Yara International, водещ световен играч на пазара на амоняк, и Northern Lights подписаха обвързващо търговско споразумение, позволяващо да се осъществи първото трансгранично транспортиране и съхранение
на CO2. Yara иска да намали с 800 000 т. годишно своите емисии въглероден диоксид от производството на амоняк в Yara Sluiskil.