Медия без
политическа реклама

Никой няма да бъде изоставен

В Полша има почти 2 милиона украински бежанци, но няма нито един бежански лагер, защото има отлична организация

22 Март 2022
 Полска лекарка оказва първа помощ на наранило се украинче.
ЕПА/БГНЕС
Полска лекарка оказва първа помощ на наранило се украинче.

"Целият ми свят рухна. Аз съм все пак рускиня. Фамилията ми е Гаврикова", нарежда киевчанката Ангелина, докато чака на летището във Варшава. Тя е от Киев. И се смята за късметлия сред бежанците - има сестра, която отдавна се е установила в Португалия и й е купила самолетен билет от Варшава до Порто. Така че задачата й е била "простичка" - да се добере до летището и да се качи на самолета. Тя пътува само с малък куфар - в Португалия е топло, а и защо да носи много багаж, като съвсем скоро ще се прибере у дома.

На скорошно връщане у дома се надяват всички украинци, бягащи през границата. Но единици са като Ангелина - да имат при кого да отседнат. Мнозина имат роднини и познати в Полша, но те са гурбетчии, които живеят скромно и изпращат всичките си пари на семействата си в Украйна. Въпреки това послоняват сънародниците си в миниатюрните "кавалерки" (така в Полша наричат най-малките студиа). Тясно е, но ще се справят. Най-важното е, че няма сирени и взривове.

А и поляците се стараят нито един бежанец да не остане на улицата. В страната вече влязоха 1.8 млн. украинци, но няма нито един бежански лагер. Има пунктове за прием на бежанци - в пограничните градове, в областните центрове, в столицата. Там хората прекарват от няколко часа до няколко денонощия. След това всички се пренасочват към места за настаняване - по къщи, вили, хотели.

Мнозинството от украинците предпочитат да останат близо до границата, за да могат при първа възможност да се върнат у дома. На един от пунктовете във Варшава набираха бежанци, които да прехвърлят в Нидерландия - там са готови да приемат 63-ма души, на които да предоставят жилище и изхранване за дълъг срок. Но украинците с подозрение питат: А сигурни ли сте, че няма да се наложи да поискаме убежище?

 

Те не искат статут на бежанци

 

Те искат просто да спасят децата си и да се върнат веднага щом няма заплаха за живота им.

Полското правителство помага както може. На 10 март Сеймът прие закон за помощ на гражданите на Украйна. Сега те могат без всякакъв статут да пребивават в Полша 18 месеца с възможност да продължат този срок с още 18 месеца. При това имат право на пълен достъп до пазара на  труда, безплатно образование за децата и медицинско обслужване, изплащат им се семейни помощи. Могат да се включат и в програмата "500 плюс", в рамките на която гражданите на Полша получават от държавата по 500 злоти месечно за всяко дете (около 115 долара). Отделно на всеки украински бежанец се дават по 300 злоти за покупка на най-необходими неща, а полските семейства, приютили бежанец, ще получават по 40 злоти на ден в продължение на 2 месеца. Правителството ще създаде и фонд за помощ на украинците в размер на 1,75 млрд. долара.

Но извън държавната подкрепа има и гражданска. През последните две седмици Полша е залята с украински знамена - те се веят от полските автомобили, от витрините на магазините, по балконите. И в най-дребната лафка ще видите плакати, изразяващи солидарност с украинците, и листовки на фондовете, които им помагат. Те събират пари за покупка на медицинско оборудване и аптечки за украинските войски, за дронове, за бронежилетки и други важни за войниците вещи, за храна за животните, защото през границата се евакуират не само хора. На 14 март например бяха пренесени 60 котки от евакуиран приют. Само за ден поляците събраха пари за транспорт, храна, лекарства за животните, които бяха изтощени от 4 дни път.

Всеки продавач може да различи човек, купуващ продукти за бежанците - сред покупките задължително има голямо количество пюрета за деца, сокове в миниопаковки и еднократна посуда. И е съвсем нормална ситуация, когато продавач, виждайки подобен асортимент, вземе още няколко опаковки от стоките, плати ги от джоба си и ги сложи при покупките.

Пред всеки голям супермаркет има доброволци в ярки жилетки с колички, в които излизащите купувачи слагат купените за бежанците памперси, продукти, хигиенни предмети.

 

В аптеките също има кошници, в които могат да се сложат аспирин,

 

сироп за кашлица, капки за нос - мнозина идват простудени от дългото пътуване в студа до границата с Полша.

На всички банкомати и при онлайн банкирането в Полша се появи интерфейс на украински. На горещите телефони вече има говорещи украински сътрудници. Пътуването в градския транспорт и междуградските влакове е безплатно - достатъчно е да покажеш на кондуктора паспорта си. В пунктовете за прием на бежанци по границата се раздават сим карти с предплатен интернет и безплатни обаждания в Украйна, за да може всеки веднага да успокои близките си, че е на сигурно място.

Големите търговски вериги — Lidl, Biedronka, POLOmarket, Żabka — обявиха, че

 

са готови да назначат бежанци на работа

 

На първо време те ще могат да помагат в логистичните центрове, защото не знаят езика. Но работодателите им предоставят възможност безплатно да посещават езикови курсове и настаняват децата им в училища и детски градини. На лекарите им е обещано бързо признаване на дипломите и помощ при изучаването на езика, за да могат те по-бързо да започнат работа по специалността си. Местните психолози дават безплатни консултации за бежанците и техните деца. За съжаление, мнозина се нуждаят от тях.

"Основният проблем е липсата на координация между властите и доброволците", казва Юля. Всеки ден след работа и в почивните си дни тя помага в център за прием на бежанци във Варшава. Воеводството е предоставило на доброволците помещение - огромен хангар за 2000 души. Тук бежанците прекарват от няколко часа до няколко дни. Но при таково огромно количество хора задължително трябва да има координация с медицинските служби и за това отговарят местните власти. "Имахме взрив на ротавирус. На едно дете вчера му стана лошо, но беше невъзможно да извикаме Бърза помощ. Заведохме го с майка му в болницата, където обещаха да направят ковидното отделение инфекциозно, но ние нямаме пълномощия да изискваме това - ние сме просто доброволци. Да направим сандвичи, да намерим транспорт, да попълним личните данни в базата, да приемем събраните от другите доброволци продукти, лекарства, бельо - да, това е по силите ни. Но много ще ни облекчи, ако подобрим координацията с местните власти", казва тя.

Иначе

 

не е толкова сложно да си доброволец

 

Идваш и отначало нищо не разбираш - около теб има тълпи хора, някакво постоянно движение, списъци, кашони с продукти. Струва ти се, че никога няма да се ориентираш в този хаос. Но след 15 минути вече с лекота изпълняваш задачите, след половин час започваш сам да насочваш новаците, след час си "началник на умивалниците", а на следващия ден вече даваш инструкции кой къде да иде и какво да прави.

Точно така е било в "Солидарност" - всеки е помагал на всеки, никой няма да остане гладен, беззащитен, бездомен. Невидимите връзки между хората в Полша са се превърнали във въжета, на които се крепят и останалите без сили след няколко денонощия път украински бежанци, и идващите на помощ след тежък работен ден в центровете поляци, и връщащите се, за да се включат в украинската армия доброволци, и забравилите за известно време за лобизма и партийните интереси чиновници. Никой няма да бъде изоставен.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Украйна, Полша, бежанци

Още по темата