Медия без
политическа реклама

ББолшой театр

Разпореждам: слънцето да изгрее от изток!

16 Авг. 2018

Стенограмите от заседанията на Минсъвета са непресъхващ извор на народна свяст. На тези заседания премиерът формално говори на министрите си - но тези риторически произведения са предназначени за по-широка публика. Така народът вижда ръководителя си в действие. Любимата активност на ръководителя - да издава ирелевантни разпореждания, създавайки илюзия, че ето така се формират държавническите решения - с казармени команди, басни и наставления пред строя, както и мъдри диалози, в които безкрай се повтаря, че водата е мокра.

На последното заседание премиерът - явно разтревожен заради трагедията с падналия виадукт в Генуа отново издава разпореждане - да се обследват и поправят всички мостове, пасарелки и виадукти. Дребна подробност е, че пиесата "Дайте да оправим мостовете" е играна с предишния министър на регионалното развитие поне 3 пъти през годините. То е като ожесточаването на борбата с организираната престъпност - залъгалката "Мачкаме Митьо Очите" се разиграва периодично още от времето на тройната коалиция. Най-тежката икономическа санкция, която е понесъл Митьо досега, е че му конфискуваха пералнята в Айтос. 

***

БОЙКО БОРИСОВ: Нанков, знаете, че откакто са построени в България мостовете, не бяха ремонтирани по магистралите, имаме по над 120 метра високи мостове и в момента продължаваме да ги укрепваме и да им правим основни ремонти, по „Тракия“ и по „Витиня“ те са по план. Искам да ми подготвиш решение и не един по един да ги правим, а едновременно да влезем и да ги правим всички мостове - дали да се търси заем през ББР, дали през финансите, говорете за целево да се изпратят. Кои години са правени?

НИКОЛАЙ НАНКОВ: На по 35, 40 и повече години са мостовите съоръжения, които не са основно ремонтирани, дори по някои от тях нямаме частични ремонти. 211 моста, господин премиер, се нуждаят от ремонт, по автомагистралите – 34, а 17 от тях, половината от тези 34, са в лошо състояние и се нуждаят от ремонт.

Миналата година отремонтирахме 7 мостови съоръжения по „Хемус“ и по „Тракия“, в момента 5 планово извършваме, но нямаме осигурено финансиране. Споменах - 17 мостови съоръжения са в лошо състояние. Много често не сме разбирани и от шофьорите, ние го правим, разбира се, за тяхна безопасност, за безопасност на българските граждани, за това, че правим ремонти на долното строене, на колоните на мостовете, където арматурата е корозирала, нуждаят се от основно подменяне на арматура, на бетонните постаменти. Примерът с „Тракия“, примерът с „Хемус“ на моста на Коренишки дол, който в момента отремонтираме. Те виждат, че няма работници отгоре по автомобилните платна, критикуват ни, но ще ни разберат. Паралелно с това изнасяме тежкото движение, от „Хемус“ сме спрели тежкотоварното движение, тъй като конструктивните...

ББ: Те когато правят основите на моста, няма как да пуснем движението по магистралата.

НН: Абсолютно! 

ББ: Второ, ремонтите на тези съоръжения са изключително скъпи и за фирмите, защото самите работници, които трябва да работят на 90, 100 и 80 метра височина да ги укрепват и да работят е много сложна специфична дейност и много трудно се намират специалисти да го правят това.

(...)

ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Не искам да се създаде впечатлението, за катастрофичност и че едва ли не, тези съоръжения не са поддържани. Напротив достатъчно показателен е фактът, че до момента нямаме пътно съоръжение, което да е повредено, което означава, че се работи и плановите ремонти си вървят, и че не се допускат такива ситуации, на каквито сме свидетели примерно сега в Италия, колкото и грозно да звучи, или пък примерно от малко по-силен валеж да бъде отнесена магистрала, както стана в Германия. Такива случаи в България няма, което означава, че качеството на ремонтите до момента е добро, но просто трябва да се засили и да се огледа всичко.

ББ: Не си против това да го ускорим.

ВС: Така че все пак в България има много добра традиция по отношение на строителството, не само на пътното, но и на жилищното, и точно по тази причина ние нямаме и поражения примерно при земетресения и т.н., нека да си го отчетем това.

ББ: Колегата Симеонов подкрепя нашето решение да ускорим тези ремонти, за да сме спокойни за всички.

Това, че сме направили повече от всички досега взети заедно по укрепването и ремонтите е факт и не сме допуснали, но да стартираме и да влезем и на другите места, а да не чакаме догодина януари или март, когато им идва срокът и планът. Да знаем, да се влезе, и хората да знаят, че тези огромни съоръжения се правят.

Да благодарим на тези, които са ги направили 80-а година или 85-а, защото са добре направени. Да се ядосаме на тези, където не са ги поддържали през годините, и сега ние да ги доосигурим тези, които ни остават, а да не чакаме сроковете на плановите ремонти. Това решение взехме.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата