Държавата се постара да убие в зародиш възможността за конкуренция в жп транспорта. Това се разбра още с решението новите мотриси за милиарди по плана за възстановяване да бъдат дадени на БДЖ. Има поне 10 чужди оператора, които могат да променят статуквото в жп транспорта, но ние още на старта ги гоним. Това заяви в предаването “(О)позиция” транспортният експерт Варужан Апелян.
Според него постоянните аварии в БДЖ са закономерни и са плод на дълги години разсипване на дружеството. "Сега станаха по-видими чрез социалните мрежи и ПР- експертите не успяват да ги прикрият", коментира Апелян. Според него няма как да се очакват чудеса от стари вагони, дори и да са германски.
Купените рециклирани германски вагони наистина не са съвместими с новите локомотиви, защото са произвеждани преди 40 години. Към тях се подава различно напрежение и са нужни трансформатори. "Но няма как да се купят по-нови вагони с пари, които стигат само за един нов луксозен автомобил", каза още Апелян.
Той обясни, че България трябва да си подсигури мотриси, защото моделът с вагони и локомотиви е остарял - изисква се маневриране, композиране, декомпозиране. А провалът на големите обществени поръчки по Плана за възстановяване е бил предизвестен.
Експертът не храни големи надежди и към предстоящата и закъсняваща процедура за възлагане на транспортната услуга за нови 15 години. "Договорът на БДЖ изтича декември, тази година и процедурата следва да бъде отворена за всички заинтересовани, които покриват критериите, но няма да видим интерес към нея", счита Апелян. Според него чуждите оператори са били обезсърчени още при новината, че новите машини са предвидени за БДЖ. Няма как български играчи да се намесят сериозно, има само един оператор, заявил интерес, и то с много малко влакове. Той смята, че в настоящия модел на финансиране на БДЖ няма никакъв стимул услугата да се подобрява.