"Руснаците ги няма в Париж, но те са нарушителите на олимпийското примирие, което е установено още от древните олимпийски игри. Всъщност единствените, които са дръзвали да го направят, са те. И по-точно джуджето от Кремъл Владимир Путин, който не се поколеба да го направи през 2008 и 2014 г. Този факт създава много въпроси, на които ние сега не можем да намерим отговорите. Но във всички случаи ще ги намерим до края на олимпийските игри на 11 август."
Това сподели популярният спортен журналист и обществен активист Камен Алипиев-Кедъра в предаването "(О)позиция" на "Сега", посветено на предстоящите XXXIII летни олимпийски игри в Париж 2024. Според него именно нестабилната политическа обстановка в Европа и по света е най-голямата заплаха за сигурността на олимпиадата и най-вече за церемонията по откриване този петък, 26 юли.
"Откриването по река Сена ще бъде най-тежката задача за специалните служби на която и да е страна от стартирането на модерните олимпийски игри. Особено в последните пет десетилетия след игрите в Мюнхен 1972, когато за последен път се видя, че службите не са готови. Френските служби ще бъдат подложени на изключително изпитание, защото в момента светът се е побъркал. Виждаме някакви опити за геополитически преразпределения", посочи Алипиев.
По думите му цялостното ниво на българския спорт през последните години не дава особени надежди за добро представяне на нашите олимпийци във френската столица, макар да има откъслечни проблясъци:
"В момента има някакви много бледи надежди, че нещата в българския спорт са тръгнали малко да се отлепват от дъното, до което бяхме опрели. Имаме малки, малки, малки надежди, някакви кълнчета, които изникват. Но, така или иначе, правенето на един висококачествен спортист е много дълъг и сериозен процес. Всичко, което става в България през последните години, за съжаление не е плод на някаква система, а по-скоро са изключения от правилото, че без спортна система може все пак да избуи някой добър спортист. Това виждаме в повечето случаи у нас - хора, които просто благодарение на таланта и амбицията си успяват да пробият по някакъв начин. Много малко са спортните организации в България, които имат някакъв целенасочен процес."
Според Кедъра трябва генерална промяна на нагласата в българското общество, за да има смисъл от държавното финансиране на федерациите, осигурявано от министерството на младежта и спорта.
"Парите всъщност трябва да идват като резултат, а не като причина. Те да са следствие от постигането на успехи - каза гостът ни. - Цялото това нещо, за което всички в нашия балон се борим толкова години, е да бъде сменен манталитетът. До този момент не можем да го постигнем. В България една от най-актуалните поговорки продължава да бъде "Преклонена главица сабя не я сече". Много малко хора са склонни да жертват настоящето си, бъдещето си, евентуално добрия си статус и всичко останало в името на това поне да си кажат позицията. Много по-лесно е да си мижитурка и да изпълняваш указания. Ако не се промени този манталитет, целият разговор е безсмислен. Абсолютно безсмислен, защото манталитетът се репродуцира. Децата на сегашните чиновници ще станат следващите чиновници и те ще искат пари от държавата, а никой няма да им търси сметка как се харчат."
В предаването вижте още:
- Готова ли е Франция за предизвикателството "Париж 2024";
- Има ли спортна култура българският ТВ зрител;
- Какъв е чуждият опит в изграждането на елитни спортисти в мизерни условия;
- Къде и какви са шансовете на български спортисти да спечелят медал във френската столица.