Медия без
политическа реклама

Туризъм

Борнео – люлката на еволюцията

Островът гигант удивлява с непроходими джунгли, носати маймуни, хищни растения и екзотични племена

Изкачването на планината Кинабалу е истинско приключение.
Изкачването на планината Кинабалу е истинско приключение.

През първата половина на XIX век на знаменития англичанин Чарлз Дарвин са му били нужни пет години и околосветско пътешествие, за да развие гениалната си теория за еволюцията на видовете. Според него на островите Галапагос може да се види естественият подбор в цялата му красота. Малцина обаче знаят, че независимо от Дарвин до същите изводи е стигнал неговият съотечественик Алфред Ръсел Уолъс, който даже нямало нужда да прави околосветско пътешествие. Достатъчно било да прекара няколко години на уникалния остров Борнео, или Калимантан. Птици носорози, цветя рафлезия, диви орхидеи, гигантски пеперуди, хищни растения, човекоподобни орангутани и други причудливи твари - тук природата наистина се е развихрила.

 

Три държави делят помежду си Калимантан

 

- Малайзия, Бруней и Индонезия. Малайзийската част е разположена над екватора и заема северната и северозападната част на острова. Там има два щата - Саравак и Сабах. Южната част принадлежи на Индонезия, а на запад е разположен много малкият, но баснословно богат султанат Бруней.

Европейците откриват Борнео през 1521 г. благодарение на околосветската експедиция на Фернандо Магелан. Сега на острова живеят около 300 етнически групи, които говорят различни езици. Островните аборигени се наричат даяки и се смятат за потомци на австралонезийците, дошли тук преди около 3000 години.

Обикновено туристите започват своите обиколки от малайзийския щат Сабах, който се слави със своите гъсти тропически джунгли. Столицата му се нарича Кота-Кинабалу. В центъра на града се издига мюсюлманската светиня на Малайзия - голямата джамия със златен купол, в която могат да се молят едновременно 5000 вярващи.

Най-голямата забележителност обаче е нощният пазар - Филипино маркет. Той е разположен на морската граница между Борнео и Филипините, където митнически и граничен контрол на практика няма и бедните филипинци се прехвърлят без проблем в по-богатата Малайзия. Местните власти се отнасят либерално към нелегалните мигранти, защото винаги има нужда от допълнителна работна ръка.

Филипино маркет представлява дълга бетонна площадка между едни от най-скъпите хотели в Кота Кинабалу и морето. Той се отваря привечер и работи до късни доби. На щандовете са изложени стотици разнокалибрени причудливи риби и други морски обитатели. Всеки може да си избере точно определена риба, ровейки из огромните купчини стока. А цените са смешни. Неголям октопод е 2 малайзийски рингита (по-малко от 1 лев), риба таралеж излиза около 4 лв., а огромен калмар струва под 40 лева. Може да си приготвите ястие направо на пазара - пред много щандове има барбекюта.

Другата отправна точка на туристите в щата Сабах е Сепулок - малко селце, където се намира

 

центърът за рехабилитация на орангутани

 

Борнео и Северна Суматра са единствените останали ареали на обитание на тези огромни примати и главната задача на центъра е да излекува болните или конфискуваните от бракониери орангутани, преди да ги пусне отново на свобода в джунглата. Туристи се допускат два пъти дневно - по време на храненето на приматите. На входа предупреждават, че по-младите обитатели на центъра са закачливи и могат да откраднат камерата или чантата на някой гост само за да се позабавляват с гневната му реакция. Като цяло мястото прилича на зоопарк, само дето няма клетки.

На няколко километра се намира друг рехабилитационен център - той помага на носатите маймуни. Те се срещат само на Борнео. При тях носът прилича на дебела увиснала краставица и колкото е по-голям, толкова по-привлекателен е самецът за женските. Нежният пол пък издува устни, когато иска да отвърне на ухажването на самеца. По принцип тези маймуни живеят в тропическите гори около водоеми, тъй като обичат да плуват. Но на Борнео голяма част от тропическите дървета са изсечени и са заменени с плантации с маслени палми. Причината е  икономическа -  палмовото масло е много търсен продукт.

Все пак щатът Сабах се смята за най-доброто място за наблюдение на дивата природа не само на Борнео, но и в цяла Югоизточна Азия. Най-интересен е районът около река Кинабатаниян. Векове наред от тук са тръгвали бракониерите, дебнещи птици носорози, орангутани и други екзотични животни. Сега зоната е строго охранявана и бракониерите я избягват.

Туристите

 

най-често наемат местни жители с лодки

 

Туровете са три вида - през деня, когато е най-добре да се наблюдават маймуните, през нощта - за крокодилите и совите, и на разсъмване, когато са най-активни птиците.

Националният парк "Кинабалу" се намира край едноименната планина, на 85 км от столицата на Сабах. Резерватът обхваща 754 хектара и се намира на височина 1500 метра над морското равнище. Тук е и най-високият връх на Борнео - Лоу (4095 м височина). Изкачването до него минава през истински тропически джунгли, които се редуват с голи скалисти пейзажи. Освен че е трудно, това начинание струва доста пари. Наемането на водач е задължително. Плаща се и такса за изкачване отделно от входа за самия парк. Който иска да посрещне изгрева на върха, може да пренощува в базата Лабан Рата на височина 3300 метра, където легло в стая с 8-10 души струва 100 евро.

Разстоянието до върха е около 20 км. Отначало изкачването е лесно - по пътечка, която по-късно преминава в стъпала, издълбани в скала. Стъпалата постепенно стават все по-големи и по-стръмни. Последният километър е катерене по скала с въже. Гледката по време на изкачването е невероятна  - огромни дървета и папрати, гигантски цветя мухоловки, гъсти лиани, змии, спускащи се от клоните на грамадните дървета.

По обяд започна да вали проливен дъжд. Облаците се сгъстяват и нищо не се вижда. След като пороят спре, пътеките са подгизнали и хлъзгави.

Главният град в Западно Борнео е Понтианак, бивш център на златотърсачите.

Днес това е голямо пристанище, разположено на самия екватор. На източния бряг на река Капуяс даже е издигнат паметник на екватора. Тук се намира и бившият султански дворец "Кератон Кадриа", който е изцяло изработен от дърво.

Районите на изток от Понтианак се интересни със селищата на даяките. Всъщност

 

даяките са събирателен образ на над 200 племена,

 

обединени от сходни традиции и ритуали. Един от най-известните и стари обичаи е посвещаването на мъжете. Нито един младеж не може да се смята за мъж и да се ожени, докато не донесе череп на убит от него човек. През последните години правителството обяви ритуала за незаконен и по закон нарушителите ги грозят сурови наказания. Но въпреки това се твърди, че традицията продължава.

Мъжете даяки се занимават главно с лов и владеят до съвършенство оръжието си - тръба с отровни стрели. За да видите тези племена, трябва да наемете лодка и да се спуснете по река Капуас, която изобилства с горещи извори, водопади и пещери. Изходна точка е селцето Сангау, където може да се пренощува. По-нататък по течението могат да се посетят Синтанг и Путусибау.

На Борнео се намира и най-голямата пещера в света, има и няколко ферми за крокодили, както и морски резерват, простиращ се на пет острова.

 

----------------------------

Полезно

-----------------------------

Борнео е разположен в екваториалния климатичен пояс и тук през цялата година е горещо. Средната температура на въздуха е от 27°-32°С. Влажно е заради многото дъждове. Но валежите рядко са проблем за туристите, защото са главно през нощта. От ноември до март е периодът на мусоните. С плажуването трябва да се внимава, особено по време на т.нар. червен прилив. Тогава е сезонът на размножаване на планктона, в резултат на което морето става червено. Къпането в такава вода може да доведе до отравяне, затова туристите избират по-безопасен отдих по другите острови. По принцип "червените приливи" са от февруари до май и продължават 1-2 седмици.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Борнео, Калимантан