Медия без
политическа реклама

РЕЗЕРВ

И България има депозит в световното семехранилище в Свалбард

Трезорът в Норвегия съхранява 992 032 проби от цял свят като застраховка срещу природни и човешки катаклизми

 Сред ледовете на Свалбард, в най-северната част на Норвегия се намира световното семехранилище.
снимка: Vince Gx/Unsplash
Сред ледовете на Свалбард, в най-северната част на Норвегия се намира световното семехранилище.

Дълбоко в планината, на самотен остров в архипелага Свалбард, по средата на пътя между континенталната част на Норвегия и Северния полюс, е "скрито" земното семехранилище - световният трезор за семена.

Повече от 1700 генни банки по света съхраняват семена от различни култури. Но повечето от тях са уязвими, изложени не само на природни бедствия и войни, но и на предотвратими катастрофи като липса на финансиране или лошо ръководство. Понякога нещо толкова прозаично като развален фризер може да съсипе цяла колекция от семена. А загубата на някой сорт култура е толкова необратима, колкото изчезването на динозаврите или друг животински вид.

И тук идва трезорът в Свалбард, който предлага безплатно дългосрочно съхранение на пробите. Самият той се представя като застраховка за генните банки по света, ако загубят материала си по някаква причина. Това семехранилище е

 

забранена територия за ГМО семена

 

Трезорът е собственост на Норвегия. Страната е инвестирала приблизително 8.3 милиона евро за изграждането на хранилището, а след това дава около 20 милиона евро за техническото му надграждане. Годишните разходи по него са приблизително 1 милион евро, сочи официалната информация. Според нея климатичните промени не би трябвало да повлияят върху трезора, който има капацитет да съхранява 4.5 милиона проби от семена. Всяка проба съдържа средно 500 семена. Това означава, че в трезора могат да се запазят 2.25 милиарда семена. В момента там се съхраняват 992 032 проби от семена, което го прави най-голямата колекция от разнообразие от култури на Земята.

Семехранилището е открито през 2008 г. До 2018 г. в трезора са били допускани посетители. След това обаче е решено тази практика да бъде прекратена от съображения за сигурност. "Броят на пробите от семена, съхранявани тук, вече е над един милион, което представлява безценен ресурс и нашият основен приоритет е да запазим това наследство за света", обясняват норвежките пазители на световното растително богатство.

Откакто съществува трезорът,

 

само веднъж от него са изтегляни семена

 

Това се случва през 2015 г., когато реколтата в Сирия е унищожена от войната и страната се нуждае от попълване на запасите. Историята на спасяването на уникалната колекция от семена от унищожение в Сирия е драматична. Те са изнесени тайно от страната, за да бъдат съхранени в Свалбард.

Само генната банка, която е депозирала семената в Свалбард, може да ги изтегли. До тях нямат достъп други "вложители". Но генните банки обменят семена всекидневно - NordGen например разпространява около 5000 проби семена всяка година сред изследователи, животновъди и други генни банки. При този вид дистрибуции и обмени обаче семената идват от оригиналната (активна) колекция от генни банки, а не от "неприкосновения запас" в Свалбард, допълват от трезора.

Различните семена имат различен живот. Той е генетично заложен, но зависи и от качеството на семената, за което от значение са условията на отглеждане и зрялост и съхранението им след прибиране на реколтата. Добре изсушените и вакуумирани семена от най-дълготрайните видове, съхранявани при -18°C,

 

могат да останат жизнеспособни векове

 

Това е и температурата, при която се съхраняват семената в Свалбард, както и температурата в банките по света. Тъй като тези генни банки редовно би трябвало да правят тестове за покълване, те могат да определят кога да обновят и депозитите си в семехранилището.

В Свалбард се пазят само видове, важни за изхранването на населението и за селското стопанство, които имат т.нар. ортодоксални семена. Това са семена, които могат да бъдат изсушени до много ниско съдържание на влага и които ще останат жизнеспособни в продължение на много години при ниски температури. Култури като кафе, какао, кокосови орехи и манго имат "непокорни" семена, които биха загинали при тези условия. Други култури изобщо не правят семена или ги правят рядко - например картофи и банани. Затова и за опазването им е необходим друг подход, обясняват от Свалбард.

Осмунд Асдал, координатор в трезора, разказа за "Сега", че и една българска генна банка - Институтът по растителни генетични ресурси "К. Малков" - Садово, е депозирала 933 проби от семена от 29 различни вида. "Знаем, че институтът има голяма и ценна колекция и се надяваме през следващите години и други семена от нея да дойдат за съхранение в Свалбард", допълни Асдал.

Тъй като много генни банки съхраняват семена, които произхождат от различни държави, в Свалбард всъщност се пазят 4512 генотипа и сортове, които са с български произход, каза още Асдал. Институтът е една от 87-те организации, които са депозирали семена в Норвегия.

"Сега" изпрати въпроси и до Садово, но за разлика от норвежките си колеги те не отговориха. Според сайта на института националната генбанка е изградена през 1984 г. Основната задача е изпълнение на научната програма за дългосрочно и средносрочно съхранение на зародишна плазма чрез семена при контролирани условия. Запазването на разнообразието от културни растителни видове и техните диви родственици се постига чрез поддържане на три колекции. Базова колекция, която се поддържа при условия за дългосрочно съхранение на семенни образци в херметично затворени опаковки, при ниска влажност на семената и температура – 18ºС. При тези условия семената запазват жизнеността си без изменение от няколко десетки до сто и повече години. Работна колекция – гарантира безопасно съхранение на семена от три до десет години при + 6º С. Обменна колекция – осигурява материали за свободен обмен с партньори от националната и международната система.

Националната генбанка поддържа над 60 000 образци, от които 43 147 при условията за дългосрочно съхранение. Базовата колекция е представена от 33 семейства, 150 рода и 600 растителни вида. Колекцията, поддържана в Националната генбанка, е публикувана в Европейския електронен каталог за растителни генетични ресурси EURISCO.

Генбанката в Садово извършва безвалутен обмен с над 100 генбанки, ботанически градини и международни центрове в света. Предлага регистрация и съхранение на семенни образци от сортове, селекционни линии, местни форми, диви видове, включително редки и застрашени видове.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата