Медия без
политическа реклама

Политекзотика

Още преди да стане крал, Чарлз III има план за погребението си

Когато член на кралското семейство умре, новината се предава с кодови думи

ЕПА/БГНЕС
Синът на кралица Елизабет II стана най-възрастният наследник на короната в историята на Великобритания.

Синът на кралица Елизабет II - Чарлз III, стана най-възрастният наследник на короната в историята на Великобритания. Той трябва да бъде коронован официално на 6 май 2023 г. Като бъдещ глава на кралското семейство Чарлз е ключът към оцеляването на монархията и както при всички висши кралски особи вече има изготвен план за стъпките, които трябва да се следват не само в деня на неговата коронация, а и на неговото погребение. 

Смята се, че във Великобритания се провеждат около три срещи годишно с участието на членове на правителството, полицията и представители на медиите, за да се определи стратегията за кралските погребения. В зависимост от политическата и световната обстановка се правят и промени. Така например заради ковид ограниченията миналата пролет се наложи погребението на принц Филип да се състои само от церемониална част, за да се избегне струпване на много хора.

Освен това кралските погребения имат кодови имена, свързани с мостове, пръснати из Великобритания. Операция ''Лондон Бридж'' беше кодовото име, използвано за плана, който беше изпълнен в дните след смъртта на кралица Елизабет II. Операция ''Тай Бридж'' беше осъществена за погребението на лейди Даяна през 1997 г. Същото бе и кодовото название на погребението на кралицата майка Елизабет Боуз-Лайън, която почина навръх Великден през 2002 г. на 101-годишна възраст.

''Форт Бридж'' се казваше планът за погребението на принц Филип, който почина през април 2021 г. Херцогът на Единбург е участвал изцяло в планирането на погребението си. Например пристигането на ковчега му в специално адаптиран за целта ''Ленд Роувър'' в параклиса ''Сейнт Джордж'' в Уиндзор е негова конкретна инструкция. Той е избрал и класическата музика, която да звучи по време на церемонията, както и породата понита, които да теглят каретата с ковчега.

Дори съобщението за смъртта на английските монарси се предава чрез код. Когато крал Джордж IV, бащата на Елизабет II, умира през 1952 г., това е съобщено с фразата ''Ъгълът на ''Хайд парк'', за да се избегне операторите в централата на Бъкингамския дворец да научат новината твърде рано. За кралица Елизабет II кодовата фраза е била "Лондонският мост падна".

''Менай Бридж'' е кодовото име, използвано за обозначаване на плана за погребението на Чарлз III. По принцип мостът ''Менай'' се намира в Уелс и свързва о-в Ангълси с континенталната част на страната. Името на операцията е свързано с ролята на Чарлз като принц на Уелс, така както мостът ''Форт'', по който на ден преминат над 200 влака в посока от Единбург към североизточната част на Шотландия, е препратка към титлата на принц Филип - херцог на Единбург.

Въпреки че точните подробности за погребението са строго пазена тайна, Чарлз вероятно ще има държавно погребение като това на кралицата. Планът се актуализира редовно и включва участието на правителствени отдели, църквата на Англия, столичната полицейска служба, британските въоръжени сили, медиите, кралските паркове, администрацията на Лондон и столичния транспорт. Като наследник Чарлз III има думата за това какви промени да се нанасят и как планът да бъде приложен, когато му дойде времето.

Бившият офицер от кралската служба за защита Саймън Морган каза за британския таблоид ''Мирър'', че вече се обсъждат планове за операцията. Веднага след погребението на Елизабет II кралските екипи са започнали да проучват възможните маршрути, откъдето да мине погребалната процесия.

На въпрос дали не е малко прекалено да се планира погребението на Чарлз III, преди дори официално да бъде коронован, Саймън Морган отговаря реалистично: ''Той е на 73 години. Трябва да имаме предвид, че царуването му може да не е дълго, а от полицията трябва да започнем да планираме бъдещето." Ясно е също, че след смъртта на новия държавен глава синът му принц Уилям ще стане крал, а неговата съпруга Кейт Мидълтън ще бъде провъзгласена за кралица консорт.

Според ТВ сериала ''Короната'', който проследява живота на кралица Елизабет II, организирането на операция ''Менай Бридж'' започва още през 1988 г., когато принц Чарлз оцелява след инцидент с лавина в швейцарски курорт. Негов приятел загива при инцидента, а друг човек е тежко ранен. Чакайки новината, в Бъкингамския дворец започва подготовка на операция ''Менай''.

Когато кралят почине, неговият личен секретар ще информира чрез код онези, които трябва да научат първи, включително министър-председателя на Великобритания в този момент. В случая с кралица Елизабет II това беше Лиз Тръс, която присъства на аудиенция в замъка Балморал в Шотландия на 6 септември, два дни преди смъртта на кралицата.

След това наследникът на Чарлз III - бъдещият крал Уилям V, ще направи обръщение към британския народ, както направи неговият баща след смъртта на Елизабет II. Следва период на национален траур.

От ''Мирър'' обаче казват, че едва след коронацията на Чарлз III, която също си има име - операция "Златната сфера", операция "Менай Бридж" ще е напълно разкрита. Но със сигурност процедурата по погребението на Чарлз ще представлява смесица от древни традиции и модерни практики, включващи биене на камбани, свалени наполовина знамена и естествено - черни изображения в акаунтите на кралското семейство и Бъкингамския дворец в социалните мрежи.

Още по темата