Медия без
политическа реклама

В Раювци раят има много лица

Сгушено в Еленския Балкан, селцето предлага красота, спокойствие и открити уроци по история

Легендарният Вълчан Войвода се извисява от най-високата точка на с. Раювци
Силвия Георгиева
Легендарният Вълчан Войвода се извисява от най-високата точка на с. Раювци

Птичи песни, спокойствие, чист въздух - така ще ви посрещне село Раювци. Тук дебелите сенки на Еленския Балкан ще ви подканят да хванете някоя планинска пътека дори в разгара на лятото. За всекиго има по нещо - умореният градски човек може да избяга от мръсотията, бетона и шумотевицата, изкушените от историята - да се потопят в миналото, творците - да се заредят с вдъхновение за месеци напред, запалените риболовци - да се порадват на богат улов от язовир Йовковци, а децата - да потичат на воля по поляните и да научат как страховитият Вълчан войвода е помагал за освобождението ни. С две думи - раят в Раювци има много лица.

 

На 1929 км от Рим, но в сърцето на България

2738 км от Лондон, 1929 км от Рим, 8486 км от Чикаго, 1881 км от Франкфурт - синята табела в центъра на селото указва точно колко е разстоянието от Раювци до различни европейски столици и по-големи градове. Иначе то е сгушено в Еленския Балкан и в близост до язовир Йовковци. Почти равноотдалечено е от всяка точка на България - намира се на 28 км от Велико Търново и на 18 км от град Елена - или на около 3 часа път и от София, и от Добрич, и от Бургас. 

Особено хубаво е, че селцето е малко. Понастоящем то има 13 жители, а къщите за гости, които се отдават под наем, са около десетина и стигат за настаняване на максимум 70-80 човека. Т.е. последното, което може да се каже за него, е, че е пренаселено. Което значи, че може да си починете чудесно, заобиколени от вода и гора.

 

Историята оживява

 

Запазена марка на селото е страховитият Вълчан Войвода, за когото се носят легенди откъде ли не. Една от тях разказва, че след провала на Странджанския заговор през 1810 г. той се оттегля в следващите 10 г. в Еленския Балкан. Затова в негова чест в най-високата точка на Раювци - в местността Вълча поляна - е издигнат единственият у нас паметник на именития ни хайдутин. В основата на изграждането му е фондация "Звезди под звездите", която вече шеста поредна година пази обичаите и традициите на българския народ.

Пътят от центъра на селото до поляната е лек дори за малки деца. Стигнете ли дотам, ще се натъкнете на внушителния паметник на Вълчан войвода, изваян в цял ръст от бял камък. А под него, на черна плоча, може да прочетете историята за неустрашимият хайдутин, който водил дружина за защита на населението и събиране на средства за освободителна борба.

Вълчан имал помощник - Емин ага, който се издигнал до секретар на султана. Именно той го осведомявал за движението на хазните. Също така ще узнаете, че войводата залавя и група италиански професори, търсещи скрити съкровища в нашите земи по стари римски карти. Записано е още и че той изпраща пратеници при руския цар през пролетта на 1812 г., с искане да започне война в Турция, като заявил готовност да плати цялото "мурабе", заплатите на войниците, пенсиите на вдовиците и децата, боеприпасите на солдатите. Цар Александър I изпратил делегация, която се уверила в истинността на твърденията, но в същото време Наполеон обявил война на Русия и военните действия около Дунав станали невъзможни.

На 10 май 1829 г. Вълчан войвода се среща лично с адмирал Грейк, а след това - с генерал Дибич на кораба "Париж" край Созопол. Войводата поставя същите условия, но на втората среща ген. Дибич отказва, като заявява, че не може да продължи войната с Турция, давайки оръжие и всичко необходимо за продължаване на хайдушката борба. "Всичко, което Вълчан е намерил и отвоювал, е било с идеята да освободи България. Той спонсорира братя Евлоги и Христо Георгиеви в учение и бизнес. Чрез тях Вълчан дава парите за построяване на "голямото училище" - Софийски университет", пише още на плочата.

Ако слънцето ви напече доста, четейки за подвизите на легендарния Вълчан войвода, вдясно от паметника можете да отдъхнете на сянка в близката беседка, или пък да се снимате под дървото, до което се извисява издялан в дърво голям мечок - чудесен спомен за най-малките деца.

 

Българският Стоунхендж

Историята обаче не приключва тук. Вляво от паметника са "Раювските камъни", наричани още българският Стоунхендж. Това са огромни каменни късове, образуващи идеален кръг, върху които са изписани цитати, символи, мисли и стихотворения на именити наши българи. Отделете си време да разгледате всички - усещането е неописуемо. 

"Само онзи, който е свободен, само той може да се нарече човек в пълния смисъл на думата", спомняме си Ботевия завет. Както и Вазовия: "Светлината на човешката душа може да светне дори под ударите на страданието, стига да я има там". "Трябва изпит за всеки. Защото има примери: Днес е човек, а утре - магаре", усмихваме се при мъдрите мисли на Апостола на свободата Васил Левски. Или пък при прозрението на Стоян Михайловски, че "идеята ражда герои, а интересът - хитреци", а и на Бачо Киро: "Кал, дъжд, падане, ставане, не се върви, но нали е за свободата българска, юнакът всичко трябва да търпи".

"Да се познават случилите се по-рано в този свят неща и делата на ония, които са живели на земята, е не само полезно, но и твърде потребно", учи ни Паисий Хилендарски. "Кой мъдро разсъждава и полека бърза, той е благополучен", казва Захарий Зограф. По каменните блокове може да прочетем и мъдростите на Стефан Стамболов - "Загубата всеки път е урок за умния човек", на цар Борис III - "Когато видиш, че идва порой, направи му вада, че да не залее целия бостан".

Отляво на каменния кръг е и параклисът "Св. Петка Търновска", пазен от вековен дъб. Местните разказват, че мястото е заредено с положителна и чудодейна сила.

 

Пантеонът на българските войводи

Ако сте се почувствали малко по-горди, че сте българи, то Алеята на българските войводи ще ви остави без дъх - тя е в долната част на селото под къщите за гости. Вече няколко години фондация "Звезди под звездите" кани най-добрите ни майстори на камъка, организирани от скулптора Атанас Стоянов от Бургас, които за около 2 седмици в края на септември извайват от врачански варовик ликовете на наши войводи и революционери. Капитан Петко войвода, Панайот Хитов, Филип Тотю, Жельо войвода, Индже войвода, Велко, Момчил, Донка, Румена войвода, Сидер войвода, Васил Петлешков, Георги Мамарчев - това са само част от образите, които вече красят Алеята в Раювци и ни пренасят в миналото. Дружината се "води" от Георги Раковски, чиято скулптура е една от най-внушителните - направена за доста повече време, за да стане образът напълно достоверен, от скулпторите Атанас Стоянов и Даниел Кънчев от Русе. През 2021 г. колекцията е допълнена и с ликове на български ханове - на Крум и Омуртаг. 

Част от образите на воеводите са вдъхновени от фотографии от 18-и век, други са създадени на базата на запазените спомени на техни съвременници. За трети пък е нямало много информация - като например за Боряна войвода, за чиято дейност се знае само от две песни и върху чието изображение е работила Олга Йорданова от София - единствената жена сред 20-ината скулптори на пленера в Раювци. Пред същата задача е бил изправен и студентът от Великотърновския университет Дилян Ангелов, който е създал Кера войвода - за нея се знаело, че за да отмъсти за убийството на годеника си, събира женска чета в Странджа. М.г. на пленера е имало и международно участие - Недим Хаджиахметович от Сърбия, който е създал образа на малко известния войвода Пею Буюклията.

В момента скулптурите, които вече са над 50, са разположени една до друга на поляната на брега на язовир Йовковци. Идеята обаче е те да бъдат поставени на различни места в селото в отделни кътове. "Това е и целта - мястото да се превърне в място за открити уроци по история. Всичко да е едно място - без комерсия, без вход", казват инициаторите, които винаги се радват на посещенията на деца. Последният ученически автобус, дошъл в малкото селце, бе от Варна - десетки ученици четяха посланията на предците си под погледа на учителите си.

По време на пленера среща си дават и известни наши живописци, които създават нови картини, възкресявайки спомените за славната ни история, величието на героите и вечния български дух.

 

Ден на родолюбието

Ако искате веселба, елате в Раювци в края на август. Всяка година в последната събота на месеца тук се провежда Ден на родолюбието. На празника се правят възстановки за Вълчан Войвода, вият се кръшни хора, а Балканът се оглася от гайди и песни. 

 

Още забавления

През летните дни гостите на Раювци могат да се насладят на невероятни гледки по време на въздушен круиз с хеликоптери (за него трябва предварителна заявка). В местния "Раювски хан" има зала за развлечения с билярдна маса, тенис на маса, дартс, джаги, боксова круша. Комплексът предлага разходка с голф количка, велосипед или пеша по маркираните пътеки из околните местности. За риболовците най-голямото изкушение ще е яз. Йовковци, който е сред най-красивите и най-големите у нас и е зарибен с 10 вида риба. Името му идва от село Йовковци, което след построяване на язовира остава под водите му.

 

 

Последвайте ни и в google news бутон