Медия без
политическа реклама

44% от пушачите у нас не смятат да отказват цигарите

08 Септ. 2020
Илияна Кирилова

Пушенето на цигари и употребата на други тютюневи изделия продължава да е масов навик за пълнолетния българин (възраст 18-64 г.). 59% от тази възрастова група употребява цигари или други тютюневи изделия, като 46% го правят ежедневно, а 13% - спорадично. Въпреки че осъзнават вредите от пушенето, 44% от пушачите нямат планове да се опитат да го спрат, показва национално представително проучване по инициатива на Националната пациентска организация. Проучването цели да изследва моделите на употреба на тютюневи изделия и нивото на осведоменост за вредите от това. 

Традиционните цигари остават масовия продукт за българските пушачи - 89% от редовно пушещите заявяват, че пушат само цигари. Употребата на нагреваеми тютюневи изделия  и електронни цигари е по-малка, като бездимните цигари са по-полулярни сред висшистите. Само бездимни тютюневи изделия ползват 9% от твърдите пушачи. 1% е делът на електронните цигари. 

Притеснителен е големият дял на младите пушачи на възраст 19-24 години, заявили, че употребяват цигари от 6-10 години - 8%. Това означава, че за немалко от пушачите срещата с цигарите започва доста преди минималната възраст 18 г. 44% от всички пушащите посягат към цигарите повече от 20 г. 

Точно толкова е и делът на хората, които заявяват, че не смятат да правят опити за намаляване на цигарите. Нямат такива намарения и 43% от употребяващите бездимни изделия, както и 47% от ползващите електронни цигари. Това се обяснява донякъде и с предходни провали по спиране на цигарите. 86% от спрелите да пушат заявяват, че са се отказали по собствено решение, като вредата за здравето се сочи като причина от 44% от тях, цената - от 27%. 63% от отказалите се са го направили отведнъж. 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата