Медия без
политическа реклама

6 мита и истини за логопедичната терапия

Специалистът София Вълнеева обяснява кога детето има нужда от логопед

Специалистът по говора София Вълнеева вече над 27 г. помага на децата в говорното им развитие.
facebook
Специалистът по говора София Вълнеева вече над 27 г. помага на децата в говорното им развитие.

Масовото мнение за логопеда е за човек, който помага на хората, които заекват и не могат да казват "Р". Функциите му обаче далеч не се изчерпват с това и колкото по-рано се потърси квалифицирана помощ при определени тревожни признаци, толкова по-бързо би могъл да се оправи проблемът. "Когато преди 32 години започнах да уча за логопед, тази професия беше по-скоро непопулярна в България. Налагаше се да обяснявам точно какво уча и какво ще работя някой ден. За щастие, това отдавна вече не е така и хората знаят, макар и в общ план, с какво се занимава логопедът", казва София Вълнеева, магистър-логопед в София. Въпреки това битуват някои митове, някои от които тя развенчава от позицията на своя стаж в страницата си logopedia-bg.com. 

 

Мит №1 Щом персоналът в яслата/детската градина и личният лекар не са ми казали, че детето има нужда от логопед, значи няма проблем и не е нужен преглед.

Истина На логопедична консултация може да отиде всеки, дори само за да разбере как протича езиково-говорното развитие на детето му. Кога посещението обаче е наложително? "Ако детето отрано даде признаци за късно проговаряне - например на годинка и половина не може да каже нито една дума, ако няма очен контакт, ако има проблеми с разбирането, не реагира на името си, има проблеми с дъвченето, то е добре да се направи консултация", препоръчва Вълнеева. Прегледът е необходим и когато детето заеква или има артикулационни нарушения - не може да диференцира дадени звуковe, например при говорене заменя "К" с "Т", или "Г" с "Д", „Ш“ със „С“ и др.

Има и случаи, в които детето проговаря добре, говори правилно, но тръгне ли на училище, започват различни проблеми - писането и четенето вървят трудно, овладяването на писмената реч се оказва сложно. Това са т.нар. дислексични грешки – една от терапевтичните области в логопедията. "Ако класният ръководител е опитен, ще насочи детето към логопед. Ако обаче не разпознае проблема, ще нашари тетрадката му с червено, както се случва нерядко, и ще забави решаването на проблема", казва Вълнеева. Затова според нея е ключово родителите да разполагат с повече информация, за да знаят кога е добре да се обърнат към подобен специалист.

 

Мит № 2 Детето ми няма навършени 5 г., малко е да ходи на логопед.

Истина "Това е много остаряло схващане, за съжаление, изповядвано все още от някои педиатри", казва логопедът. Има случаи, в които действително има нужда да се изчака, ако езиково-говорното развитие е в норма, но например детето не може да казва "Р". В други обаче навременната намеса е решаваща. "Има логопеди, специалисти по ранно детско развитие, които могат да поемат детето ви още в първите месеци след неговото раждане. Колкото по-рано започне терапията, толкова по-голям е шансът за по-бързи резултати", посочва тя. Забавянето може доста да удължи терапията. В момента например тя работи с дете на 5 години и половина, което повтаря единствено фрази на английски и руски език, заучени от филмчета, тъй като буквално е било отгледано пред телевизора. В случая положителните резултати от терапията ще дойдат доста по-бавно. Навременната помощ е важна и с оглед самочувствието на детето и бъдещата му увереност, че може да се справи с проблема си.

 

Мит № 3 Когато логопедът ме попита за бременността ми, раждането и развитието на детето, мога да премълча някои неща или да не му кажа цялата истина.

Истина "Логопедът не ви разпитва от любопитство, когато задава подобни въпроси, а снема т.нар. родителска анамнеза. Ако му дадете цялата информация, която му е нужна, той ще има пълен поглед върху развитието на детето ви и ще състави адекватен план за терапия", казва Вълнеева. Тя обяснява, че логопедите търсят причината за даден проблем, макар и невинаги да откриват такава. В практиката си нерядко тя е наблюдавала, че майките на деца с проблеми в говорното развитие са имали проблемна бременност, престой в болница, прием на медикаменти по време на бременността или сериозен емоционален стрес.

 

Мит № 4 3-4 посещения при специалиста са достатъчни.

Истина "Всеки иска бързи резултати, а логопедът - най-вече. Логопедичната терапия обаче е продължителен процес, особено за някои деца. Хубавото е, че при натрупване на количество децата правят качествен скок", казва Вълнеева. Световната практика е посещението при логопед да бъде 2 пъти седмично, за да се осигури системност. "Някои родители ме питат дали не е добре децата им да идват по-често. Просто няма смисъл. Мозъкът има нужда от време, за да обработи една информация. Достатъчно е родителят да партнира на детето всеки ден", казва тя. Според нея някои деца успяват да се справят с проблема си за 6 или 8 месеца, други за 1 г., трети обаче имат нужда от 2-3 години - всичко зависи от нуждите и усилията, които се полагат.

 

Мит № 5 Няма нужда да работя с детето си вкъщи, щом посещава логопед.

Истина "За съжаление, логопеди с вълшебни пръчици не съществуват. В логопедичната терапия се извършва корекция, която изисква системност и методичност. Както и време, постоянство, упоритост и мотивация. Най-добрият вариант е да се създаде веригата логопед-дете-родител, в която логопедът показва на родителя какво и как точно да бъде отработено у дома и по този начин го приобщава като котерапевт", пояснява Вълнеева. Доста родители са заети и трудно отделят време за повтаряне на думички и звукове. От редовното им включване в терапията обаче зависи и част от напредъка на детето. Повтарянето на думички е най-скучната част, но точно затова провеждам консултациите под формата на игра и децата не усещат напрежение, а учат чрез забавление", казва Вълнеева, която за целта е създала авторски настолни игри, като най-новата от тях се нарича "Звукова поща" и може да бъде поръчана на Страницата на логопед София Вълнеева във фейсбук. С тези игри родителите могат в домашни условия да подпомогнат езиково-говорното развитие на детето си. В блога си тя е поместила и над 45 специализирани нейни игри, включително онлайн игри, в които забавлявайки се, децата могат да напредват.

 

Мит №6 Ако логопедът ми препоръча консултация с друг специалист – невролог, психолог, специалист УНГ и др., няма нужда да го послушам.

 

Истина "Логопедът има достатъчната квалификация да определи дали едно дете има нужда от допълнителна консултация. Той я изисква не защото търси излишни проблеми, а защото е загрижен за детето и иска да му помогне. Освен това той гледа с очите на специалиста и вижда неща, които вие като родители невинаги успявате да забележите, така че - доверете му се", казва още логопедът.

 

 

Последвайте ни и в google news бутон