Лечебните заведения очакват отмяна на решението за намаляване на таксата за болничен престой, тъй като държавата няма да реши нито един от проблемите в здравеопазването с подобен ход. Това написаха в отворено писмо до премиера Росен Желязков и министъра на здравеопазването Силви Кирилов всички болнични сдружения у нас в първа официална реакция на голямата великденска изненада с намалената такса за хоспитализация.
Както "Сега" писа, на последното заседание на кабинета преди празниците бе изненадващо решено таксата за престой в болница да падне от 5,80 на 1 лев на ден. Решението бе премълчано от правителството, но за него се разбра от извънреден брой на "Държавен вестник" по празниците. И след като то стана достояние на обществеността, никой от кабинета и МЗ не го коментира, въпреки че хвалбите в такива случаи обикновено стигат другата крайност. Още по-странно е, че от коментари на болнични директори се разбра, че то не е съгласувано с тях.
Четирите болнични асоциации у нас се обявяват не само срещу самото решение, а и срещу този потаен начин, по който е взето то – без необходимата публична дискусия и консултация със заинтересованите страни. „Намаляването на потребителската такса, разбираме от публикации в медиите, че се представя като мярка за подобряване на достъпа до здравеопазване, но реално не решава структурните проблеми в системата и крие редица сериозни рискове“, се посочва още в позицията на болничните асоциации. Те са категорични, че липсата на прозрачност как и защо е намалена таксата без оценка на потенциалния ефект от това подкопава доверието в процеса на вземане на решения.
В писмото до министър-председателя и здравния министър се подчертава, че уязвимите групи (пенсионери, деца, хронично болни и др.) са освободени и към момента от досегашната такса от 5.80 лв., което всъщност има отношение към осигуряване на социален елемент, който да подпомага достъпа до болнична помощ.
"Сега" попита вчера здравното министерство с какви мотиви е намалена таксата, но така и не получи отговор. От свои източници обаче разбрахме, че изненадата с намалената такса е свързана с инфлацията и изискванията, която трябва да покрием за еврозоната. По същия начин преди година министерството на финансите - необичаен инициатор, предложи част от лекарствата за сърдечно-съдови заболявания да станат безплатни, като тогава пак беше ясно, че това се прави за задържане на инфлацията.
В писмото си болничните асоциации пишат още, че намаляването на таксата не адресира проблемите в системата. Според тях, "големите бариери пред достъпа до здравеопазване са липсата на медицински кадри, недобрата териториална обезпеченост с услуги и продължаващата миграция на лекари". Намаляването на таксата не адресира нито един от тези проблеми, напротив – това решение не е адекватно на реалните проблеми, свързани с достъпа до качествена медицинска грижа, посочват те. Любопитно е, че пациентските организации също не приветстваха като голяма придобивка решението. Потребителската такса за престой в болница е микроскопична част от разходите, които една хоспитализация влече за пациента - като се почне от избора на екип (задължителен в повечето случаи) и се стигне до марли, термометри и набавяне на кръв.
Шефовете на болници опровергават и опитите да се неглижира решението с аргумента, че потребителската такса няма да е голяма загуба за лечебните заведения. "Потребителската такса, макар и символична за някои пациенти, е източник на приходи за лечебните заведения, с особено важно значение за отдалечените региони. Приходите от таксите подпомагат ежедневната дейност и функционирането на лечебните заведения. Намалението ще задълбочи финансовия дефицит и ще влоши качеството на услугите“, пише в писмото.