Медия без
политическа реклама

Медиците очакват указания от МЗ за връщането на имунизациите

Не може лекар, който има само 5 подлежащи на имунизация деца, вторник и четвъртък да не прави друго, казва д-р Николай Брънзалов от БЛС

21 Апр. 2020
Илияна Кирилова

Възобновяването на плановата лечебна и оперативна дейност, както на имунизациите, не може да се случи от днес. Затова общопрактикуващите лекари очакват министерството на здравеопазването да разпише по-точни указания как да става връщането към нормална работа. Това обяви зам.-председателят на Българският лекарски съюз д-р Николай Брънзалов пред БНТ.

Както "Сега" писа, от днес - 21 април т.г., се възобновяват плановите детски консултации и задължителните имунизации, както и женските консултации и плановият прием в лечебните заведения.

Д-р Брънзалов, който е общопрактикуващ лекар, не скри изненадата на колегите си, които са научили за министерската заповед едва вчера. "Аз лично бях запознат със заповедта някъде около 20 минути преди тя да излезе", призна той. По думите му от БЛС концептуално са съгласни с разхлабването на мерките срещу коронавируса, но трябва да се обърне внимание на детайлите. "Правилно е написана заповедта на здравния министър, но трябва да се доосмислят някои неща в детайлите. Надявам се в най-скоро време да се направят указания към моите колеги. Много от нашите практики нямат такова изобилие от деца. Не може един лекар, който има 10 или 20, или 100 деца в практиката и от тях 5 подлежат на имунизация, вторник и четвъртък друго да не прави, защото го чакат 2000 пациенти с други здравни проблеми", смята той.

По думите му личните лекари нямат готовност още от днес да стартират с плановите имунизации на децата, защото това е свързано с прозвъняване на родителите. "Трябва да се определят часове да няма струпване пред кабинетите", обясни д-р Брънзалов. Според него може да се определят часови зони в зависимост от структурата на пациентите при личния лекар. Възможно е също така да се определят зелени коридори в зависимост от архитектурата на лечебното заведение, за да може безопасно пациентите да бъдат имунизирани, смята той. „Пациенти пред кабинетите не трябва да има. Всички трябва да го разберем вече. Тази COVID криза трябва да изправи някои стари неща, които има в системата, и нека продължим с правилните, а не с неправилните неща", подчерта д-р Брънзалов.

"Това не е кампания, която трябва да се свърши от днес за утре, а отваряне на дейността от днес за в бъдеще", коментира изненадата на личните лекари шефът на Националния оперативен щаб ген. Венцислав Мутафчийски. "Естествено, че от първия ден може да няма изградена организация и подготовка, но иначе в заповедта на министъра на здравеопазването много подробно са дадени указания", заяви той.

Доц. Ангел Кунчев пък припомни, че дадената възможност имунизациите да се извършват във вторник и четвъртък е с цел да се предупредят хората да не ползват по това време общопрактикуващите лекари за други цели. "Ако те са в състояние да си свършат работата за един или за два дни, те си определят графика. Много са различни практиките и всеки ще си направи собствения план за действие" уточни той. Относно опцията за осигуряване на „зелени коридори“, той коментира, че никога в една заповед ние не могат да се опишат всички условия. "В повечето случаи общопрактикуващите лекари са отделени от общата част. Да, минава се, минава се от входа на поликлиниката, но има едно крило, в което те работят. Има и такива, които са съвсем самостоятелни - там изобщо няма да има проблем. Ние сме препоръчали имунизациите да не се правят в общите манипулационни, точно за да няма смесване между пациентите на различните лекари, а в техните кабинети. Вероятно няма кой да организира работата по-добре от тях самите, които знаят колко хора канят, как да ги разпределят във времето, така че сме свели до минимум възможността за смесване", допълни доц. Кунчев.

Шефът на РЗИ София Данчо Пенчев също коментира пред Би Ти ви, че заповедта на здравния министър ясно разписва стъпките, които трябва да спазват джипитата при ваксинациите и реваксинациите. "Там, където общопрактикуващите лекари имат деца и ще правят ваксинации и консултации, не трябва да ходят други пациенти", посочи той. По думите му именно затова са определени два дни и е детайлизиран начинът на посещение при личния лекар - със записване на определен час, като не бива да се събират повече от двама родители с деца пред кабинета.

 

ОРГАНИЗАЦИЯ

На места личните лекари успяха да се организират и започнаха да звънят на родители за предстоящите ваксинации. Майка от София например разказа, че личният лекар на детето й днес я е извикал за ваксина. "На обяснението ни, че съпругът ми има контакт с контактен на коронавируса, ни казаха да пуснем писиар тест за наша сметка и да ходим за ваксина. Това ок ли е? Ами ако нямаш 100 лв. за pcr?", пита жената. Някои лекари от столицата пък написаха в свои коментари, че имат готовност за ваксинации, но се нуждаят от повече възможности за избор на организация. "Не само практиките са различни по демографските си характеристики, различни са и по местоположението си. Струпаните в бившите поликлиники трудно ще се синхронизират, но не са малко тези, които са в самостоятелни помещения, без наличие на други потоци от хора. Нищо не пречи да се използват и почивни дни от тези, които искат и могат да го направят. Важното е всеки да гарантира безопасността на децата при прегледи по програма "детско здравеопазване"", смята джипи. Друг лекар споделя, че е възнамерявал да извика бебета за имунизации в събота, когато няма хора, но заповедта на здравния министър с двата определени дни - вторник и четвъртък - му пречи да направи това.

 

СТОП

Междувременно, здравният министър издаде заповед за дейностите по асистирана репродукция. С нея той нарежда преустановяване на следните дейности по асистирана репродукция: започване на нови процедури по хормонална стимулация на пациентки на възраст под 39 години; започване на нови процедури по трансфер на размразени ембриони; започване на вътрематочни инсеминации; изследване на стерилитет, свързан с мъжки фактор; започване на нови процедури по даряване на яйцеклетки. Изключение от забраната за започване на нови процедури се допуска по отношение на хормонални стимулации и процедури на естествен цикъл за пациентки с анти-Мюлеров хормон под 1 ng/ml, както и при онкологично болни пациенти по отношение замразяване на яйцеклетки или сперматозоиди с предстояща химио- или лъчетерапия. Започнатите дейности по асистирана репродукция, които подлежат на преустановяване, съгласно заповедта, могат да бъдат довършени при стриктно изпълняване на препоръките за намаляване на риска от разпространение на COVID-19.

Продължаващите дейности по асистирана репродукция ще се изпълняват при спазване на следните условия: всеки пациент да се приема като потенциално заразен с COVID-19 и да се използват всички необходими лични предпазни средства от персонала; да се осигуряват минимум 15 минути отстояние между пункциите, както и цялостна дезинфекция на помещенията между пациентите; добитите яйцеклетки или ембриони да се криоконсервират; започналите стимулации да се завършат с оплождане и криоконсервация на ембрионите; когато се налага трансфер при вече започнала процедура, да се спазват всички изисквания за безопасност от заразяване с COVID-19; препоръчително е два дни преди фоликулната пункция пациентките да имат направен PCR тест за COVID-19 с отрицателен резултат; да се продължи наблюдението на ранните бременности (до 12 г.с.) след ин витро при максимални изисквания за сигурност.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

МЗ, лекари, имунизации

Още по темата