Медия без
политическа реклама

Нова идея - заплатите на лекарите да зависят от региона

Лекарският съюз предложи модел за определяне на минимални заплати в болниците

19 Дек. 2022
Д-р Иван Маджаров
БГНЕС
Д-р Иван Маджаров

Минималната заплата на лекарите да зависи от региона и специалността, в която практикуват. Това предвижда нов модел за мотивационно възнаграждение на лекарския персонал в болничната помощ, представен днес от Българския лекарски съюз.

Предложената формула предвижда минимално стартово заплащане на лекар без стаж и допълнителна квалификация да бъде 50% от средната заплата за конкретния район и конкретната специалност или 60% от стойността на медианната работна заплата, като отново става дума за диференциация по райони и специалности.

БЛС предлага още класификатор на длъжностите, идентичен за всяка една лекарска специалност с 4 степени и 6 ранга във всяка степен, по който да се преминава напред в кариерата, а с това съответно да се етажират и нивата на заплащане. Това е германски опит, който у нас е познат от държавната администрация.

Предлага се още заплащането да е диференцирано на база специалност, ниво на компетентност на лечебното заведение и регион на планиране. Без допълнително стимулиране за работа в неблагоприятни райони и специалности този модел автоматично би довел до още по-голяма пропаст между София и останалите области - в столицата заплатите са много по-големи и всеки би се стремил да търси работа там, а също и до още по-голямо кадрово оголване в нискодоходни специалности. Затова авторите на модела предлагат в регионите с неблагоприятни икономически условия на медицинския и немедицинския персонал да се изплаща фиксирана добавка, подобна на ковид добавките.

Предвидено е ежегодно индексиране на минималните заплати с нещо като швейцарско правило, но не за пенсиите, а за болниците - ежегодната индексация следва да е с 50% от ръста на среднопретеглените реимбурсни нива на клиничните пътеки за текущата година и 50% от ръста на хармонизирания индекс на потребителските цени през предходната календарна година, което е бюджетно неутрално решение, посочват от БЛС.

Моделът е разработен от Съвета по икономически и публични политики, който е изследователска и консултантска мрежа към Института по икономика и политики. Автори са д-р Йосиф Йосифов, д.м., Кузман Илиев, д-р Владимир Сиркаров, Никола Филипов и Михаил Кръстев. 

"Основната ни задача беше да бъде изготвен икономически издържан модел, който трудно може да бъде компрометиран и атакуван, модел, който може да се надгражда и доразвива, но в същото време да бъде устойчив във времето", коментира председателят на БЛС д-р Иван Маджаров. 

В момента основните заплати се договарят в колективния трудов договор в здравеопазването, като има дребни разлики според вида на лечебното заведение. Не всички болници обаче изпълняват ангажиментите по този договор и така често записаното остава само пожелателно. Това е причина за много протести на медицински сестри в последните години - те чакаха години да се изпълни КТД, според който заплатите им трябваше да станат минимум 950 лв. още през 2018 г.

Въпреки че сега разлика в основните заплати по специалности няма, пак има драстични разлики в заплащането по клинични пътеки и броя на пациентите, което води до отлив на медици в определени специалности - например патоанатомия, и до свръхпроизводство на специалисти в други, например кардиология. Заради тези дисбаланси БЛС е готов някои параметри на модела да се преразгледат, напр. сред критериите да не е средната заплата по специалности, а за всички лекари в региона.
 

    Последвайте ни и в google news бутон

    Още по темата