Медия без
политическа реклама

По-здраво сърце и кръвоносни съдове с Аюрведа терапия

30 Май 2024
Freepik

Днес сърдечно-съдовите заболявания са едно от големите предизвикателства за здравето на хората по целия свят. Причините за проблемите със сърцето са различни - от вродени аномалии, през различни заболявания, до съвременния начин на живот, стресът и неправилното хранене. И въпреки че има много модерни методи за лечение и профилактика на сърдечните проблеми, традиционната индийска медицина Аюрведа, създадена преди 5000 години, придобива все по-голяма популярност в грижата за сърцето.

Фокусирайки се не само върху проблема, но и върху причината за появата му, Аюрведа използва естествени методи, за да приведе душата и тялото в хармония и баланс. Именно дисбалансът стои в основата на влошеното здравословно състояние и болестите на всеки човек. Как Аюрведа може да бъде използвана за подобряване на здравето на сърцето и кръвоносните съдове? Какви са традиционните практики, хранителни добавки и терапии от Аюрведа, които могат да подпомогнат здравето ни и как да ги включим в ежедневния си режим? Всичко това ще разгледаме в следващите редове.

Основни принципи на Аюрведа

Нека започнем от самото начало. Какво е Аюрведа? Аюрведа е древна система за здравеопазване, произлизаща от Индия, която се фокусира върху постигането на хармония и баланс между тялото, ума и духа. Тя се счита за една от най-старите и най-цялостните системи за здравеопазване в света и е известна със своя цялостен подход към здравето и благополучието на човек. Основни принципи на Аюрведа се свеждат до няколко важни и простички неща:

  • Трите доши (Doshas): Аюрведа разглежда здравето и болестта през призмата на трите енергии или Доши - Вата, Питта и Кафа. Всяка от тези Доши има свои уникални качества и функции в организма и е отговорна за различни аспекти на здравето. Благосъстоянието на човек се състои в поддържането на баланс между трите доши.

  • Индивидуален подход: Всяко човешко същество се счита за уникално, като има свой собствен баланс на Дошите. Затова лечението в Аюрведа се прилага индивидуално, с оглед на индивидуалните характеристики и нужди на всеки човек.

  • Аюрведа вярва във връзката между ума, тялото и духа. За постигането и поддържането на пълноценно здраве е важно да се обърне внимание на всички аспекти на живота, включително храната, физическата активност, медитацията и емоционалното благополучие.

Балансът между трите доши играе ключова роля и за здравето на сърцето и кръвоносните съдове. Например, неравновесие в Питта може да доведе до високо кръвно налягане и сърдечни проблеми, докато неравновесие във Вата може да допринесе за стягане я областта на сърцето и неравномерен пулс.

Храната като лекарство според Аюрведа

Източник: Freepik

Според Аюрведа, храната е повече от просто “гориво” за нашето тяло - тя е средство за лечение и поддържане на здравето. Връзката между храната и здравето е основна концепция в Аюрведа, която разглежда как храната влияе върху баланса на телесните енергии и функциите на органите, включително сърцето и кръвоносните съдове.

В основата на аюрведичната философия за хранене стои идеята за "агни" или храносмилателен огън. Това е огънят в нашето тяло, който разгражда храната и я превръща в енергия, необходима за функционирането на органите. Когато агни е силен и балансиран, храната се превръща в полезни хранителни вещества, които се използват от организма. Според Аюрведа, неправилното хранене може да наруши баланса на агни и да доведе до образуване на токсини, наречени "ама". Тези токсини могат да се натрупат в организма и да блокират каналите, включително кръвоносните съдове, което води до различни здравословни проблеми, включително сърдечно-съдови заболявания.

Включването на храни, богати на антиоксиданти, в нашето ежедневие е от огромно значение според принципите на Аюрведа. Тези храни помагат да се намалят възпаленията, да се поддържа здравословното състояние на кръвоносните съдове и да се намали риска от различни заболявания.

Плодовете и зеленчуците са особено важни за здравето на сърцето заради високото им съдържание на антиоксиданти, като витамини С и Е, бета-каротин и флавоноиди. Те помагат да се подобри функцията на сърдечния мускул и да се намали нивото на кръвните липиди. Някои от най-полезните за сърцето и кръвоносните съдове храни включват ягоди, малини, ябълки, грозде, спанак, броколи и целина. Индийска медицина препоръчва да се приемат и повече Омега-3 мазнини от риба, както и от семена на ленено семе и чия. Чесънът и джинджифилът подобряват циркулацията на кръвта и намаляват възпаленията. А куркумата, кардамонът и канелата намаляват нивата на холестерола и подпомагат сърдечната функция.

Аюрведични практики за подобряване на здравето на сърцето и кръвоносните съдове

Аюрведа ни предлага и различни терапии и целенасочени подходи за подобряване на здравето на сърцето и кръвоносните съдове. Ето някои конкретни терапии:

  • Абхянга масажът е традиционна аюрведична терапия, при която се използва топло масло, масажиращо цялото тяло. Той подобрява циркулацията на кръвта, намалява нивата на стрес и релаксира мускулите, като така подпомага здравето на сърцето.

  • Широдара е друга терапия, при която се използва топло масло, което се пуска внимателно върху челото на пациента. Тази процедура има успокояващ ефект върху нервната система, намалява стреса и напрежението и подобрява здравето на сърцето.

  • Сванга сведана е процедура за локално прилагане на топъл компрес в областта на сърцето. Тя помага за релаксация на мускулите и подобряване на циркулацията в сърдечната зона, като резултатът е подобрение на сърдечната функция и облекчаване на стреса.

  • Удвартана е терапия за масаж с топъл прах, която се използва за стимулиране на циркулацията и премахване на токсините от тялото. Този вид масаж може да помогне за регулиране на холестерола и намаляване на риска от сърдечни проблеми.

Тези аюрведични терапии се считат за благоприятни за здравето на сърцето и могат да бъдат индивидуално приспособени според нуждите и състоянието на всеки човек. Имайте предвид, че преди да изберете конкретна терапия е важно да се консултирате с аюрведичен специалист, който да ви посъветва коя от тях е най-подходяща за вас. В клиника Аюрведа София можете да откриете доказани специалисти по аюрведична медицина, които ще ви консултират, ще определят причината за дисбаланса в тялото ви и ще ви препоръчат подходящо за вашия био тип (Кафа, Вата, Питта) лечение.

Ролята на лечебните билки за здравето на сърцето

Източник: Freepik

В Аюрведа се вярва, че различните билки съдържат уникални свойства, които могат да помогнат при поддържането на баланса на дошите и подпомагане на здравето на всички системи в тялото, включително сърдечно-съдовата. Ето някои от тези, които се препоръчват за употреба при проблеми със сърцето:

  • Арджуна (Arjuna): Тази билка се използва широко в Аюрведа за подпомагане на сърдечната функция и укрепване на сърдечния мускул. Може да се приема като чай или във формата на билкова добавка.

  • Трифала (Triphala): Тази смес от трите билки - амлата, бибхитаки и харитаки, се използва за поддържане на общото здраве на организма, включително и на сърцето. Може да се приема като таблетки или в прахообразна форма, смесвайки се с вода или топло мляко.

  • Гокшура (Gokshura): Билката се използва за регулиране на кръвното налягане и подпомагане на здравето на сърцето. Може да се приема като чай или във формата на билкова добавка.

  • Ашваганда (Ashwagandha): Тази адаптогенна билка помага за справяне със стреса и поддържане на здравето на сърцето чрез намаляване на нивата на кортизола. Може да се приема като таблетки, във формата на прах или течен екстракт.

Практични съвети за ежедневието

За подпомагане на здравето на сърцето и кръвоносните съдове е важно да въведем някои прости, но ефективни промени в начина си на живот. Включването на редовна физическа активност, като например ходене или йога, може да бъде стъпка в правилната посока. Заедно с това е важно да се стремим към здравословна диета, богата на плодове, зеленчуци и цели зърнени храни, като същевременно ограничаваме консумацията на преработени храни и захари.

Управлението на стреса е също от огромно значение за здравето на сърцето. Медитацията, дишането на свеж въздух и избягването на претоварването с работа могат да бъдат полезни в това отношение. Отказът от вредни навици като пушене и употреба на наркотици, както и умерената консумация на алкохол, също помагат за поддържане на здравето на сърцето.

Накрая, да не забравяме и за значението на достатъчно време за почивка и качествен сън. Недостатъчният сън може да увеличи риска от сърдечно-съдови заболявания, затова е важно да обръщаме внимание на продължителността и качеството на съня си.

В заключение, поддържането на здравето на сърцето и кръвоносните съдове изисква постоянно внимание и грижа за нашия начин на живот. Аюрведа предлага цялостен подход към здравето, като ни учи да се грижим за себе си както физически, така и емоционално. Съчетавайки традиционната медицина със съвременни научни изследвания и практики, можем да създадем нужните хармония и баланс в нашия организъм.

Последвайте ни и в google news бутон