Търсите ли начин за стимулиране на лимфната и подобряване на функцията на имунната система? Лимфният дренаж е вид масажна процедура, която може значително да спомогне за балансирането на течностите в тялото.
С помощта на нежни, ритмични движения, лимфният дренаж подобрява оттичането на лимфна течност, което намалява подуването, пречиства организма и подсилва имунните функции.
Ето какви са предимствата и ползите от лимфните дренажи, как се извършват и за кого се препоръчва процедурата.
Какво е лимфен дренаж?
Под лимфен дренаж се разбира вид терапевтичен масаж, който цели чрез нежни и ритмични движения да стимулира движението на течности в лимфната система. Тя се състои от множество възли и съдове из тялото, които играят ключова роля в имунните функции на организма и спомагат за баланса на течностите в него.
Идеята на този тип масаж е да раздвижи и стимулира лимфните съдове и възли, като по този начин се намалява подуването, промотират се детоксифициращите процеси в тялото и се подобрява състоянието на имунната система.
Лимфният дренаж често се препоръчва при лимфедема. Това е състояние, при което тялото задържа повече течности и се подува. Обикновено засегнатите зони са краката или ръцете, където по-лесно може да се образува блокаж в лимфната система и да се влоши естественото обращение на лимфа.
Как се прави лимфният дренаж?
Лимфният дренаж се извършва от квалифицирани масажисти. Той изисква малко по-специална техника, която се основава на задълбочено разбиране за локацията и особеностите на лимфните съдове и възли, за да може да се стимулират максимално добре с таргетирани, безболезнени движения. Като се раздвижат съдовете по този начин, потока на лимфа в тялото се подобрява значително.
Източник: Freepik
Класическият лимфен дренаж може да се прави с ръце. При него, масажистът оказва лек натиск върху тъканите и с кръгови движения масажира кожата по посока на лимфните пътища. Това спомага да се премести лимфата от тъканите към лимфните възли, които я пречистват и елиминират.
В класическия си вид, този масаж се прави на масажна маса, където ляга пациентът. По преценка на масажиста, може да се използват специални масла или лосиони, които да направят процедурата по-приятна за кожата. Този масаж обикновено трае между 30 и 60 минути, в зависимост от размера на третираната зона.
В днешно време има и други методи за лимфен дренаж. Например, масажът може да се извърши със специална апаратура за компресиране и декомпресиране. Тя използва въздух, който чрез вариация в налягането оказва натиск върху тъканите, замествайки класическите масажни техники описани по-горе.
Лимфният дренаж с такава апаратура предлага по-голям контрол и прецизност, гарантира, че техниката е напълно еднаква всеки път и е особено подходящ за хора, които поради една или друга причина не желаят да използват масажист.
И двата вида лимфен дренаж могат да се приложат върху конкретни зони от тялото, например ръцете, краката или корема, според индивидуалните нужди на пациента. Може да се направи и цялостен масаж на тялото за по-общо подобряване на функциите на лимфната система и за релаксиране.
Какви са ползите от лимфния дренаж?
Процедурите за лимфен дренаж имат редица положителни ефекти за тялото:
-
Намаляване на отоци или едема: Чрез стимулирането на естественото оттичане на лимфа в тялото, дренажът намалява подуването и облекчава едемата. Това е особено благоприятно за пациенти с лимфедема или хората, които страдат от подуване след операции или други наранявания.
-
Пречистване: Лимфният дренаж помага да се пречисти тялото от токсините, които се натрупват в лимфната течност. Лимфата е обикновено течността в тялото, където имунните клетки “изхвърлят” вирусите и бактериите, с които се борят, поради което тя играе важна роля в детоксифициращите процеси на тялото. Чрез насърчаването на по-добро лимфообращение, дренажният масаж подобрява изхвърлянето на метаболитните отпадъци на тялото, излишните течности и токсините, събрани от имунната система.
-
Подсилване на имунната дейност: Лимфната система е изключително важна за имунния отговор на тялото при борбата с инфекции и други болести. Промотирайки циркулацията на лимфа в тялото, дренажът допринася за здравословното функциониране на имунната система и подобрява умението на тялото да се бори с инфекции и заболявания.
-
По-добро кръвообращение: Лимфният дренаж подобрява кръвообращението и осигурява по-добър достъп на кислород за тъканите. По този начин, дренажът има противовъзпалителен ефект върху тялото и ускорява оздравителните процеси.
-
Релаксация: Също като при останалите видове масаж, лимфният дренаж е добър начин да се облекчи стреса и да се постигне усещане за релакс. Нежните движения, от които се състои масажът, стимулират нервната система и са приятни на усет.
Източник: Freepik
В общи линии, лимфният дренаж цялостно подобрява здравословното състояние на пациента като насърчава детоксикацията на организма, подобрява функцията на имунната система, намалява подуването и отоците, и облекчава стреса.
Крие ли рискове процедурата?
Лимфният дренаж е масажна процедура и като такава, той е изключително безопасен и приятен. Въпреки това, има някои случаи, при които е препоръчително пациентите да се въздържат от процедурата, а именно:
-
Остри инфекции: Ако в момента пациентът страда от остра инфекция където и да е в тялото, например абсцес, трябва да избягва лимфните дренажи, тъй като те могат да разнесат инфекцията до други зони в тялото и да я усложнят.
-
Ракови заболявания: Пациенти с активни ракови заболявания също следва да се въздържат от лимфни дренажи. Тъй като дренажът подобрява кръво- и лимфообращението, той може да стимулира разпространението на ракови клетки в тялото, особено ако се масажират зони близо до тумори.
-
Дълбока венозна тромбоза: Лимфен дренаж не се препоръчва при пациенти с ДВТ, защото може да размести кръвните съсиреци в кръвоносните съдове, което на свой ред може да причини сериозни усложнения.
-
Сърдечни заболявания: Хората, страдащи от кардиологични заболявания или вродена сърдечна недостатъчност, трябва да избягват лимфните дренажи, защото те могат допълнително да натоварят сърцето.
-
Проблеми с бъбреците: Пациенти с бъбречни проблеми или бъбречна недостатъчност също следва да избягват лимфния дренаж. Заради подобряване на детокс процесите, той може да окаже по-голямо напрежение върху бъбреците и да насърчи функцията им прекалено много.
-
Кожни инфекции или рани: Ако кожата ви е възпалена или наранена, не е добре да се прави масаж в засегнатите зони, защото може да предизвика дразнене и да забави лечението, особено ако се ползват масла и лосиони.
-
Бременност: Медицинската общност все още няма достатъчно подробна и убедителна информация относно безопасността на лимфния дренаж при бременни пациенти. Въпреки това, някои лекари съветват за всеки случай да не се правят дренажи през първите 3 месеца от бременността. Винаги се консултирайте с квалифициран лекар, ако сте бременна и обмисляте дали да си направите лимфен дренаж.
Освен факторите, изброени по-горе, ако имате други придружаващи заболявания, също ви съветваме да се консултирате с лекар преди да отидете на лимфен дренаж. Както вече описахме, дренажът подобрява редица функции в тялото, но това само по себе си би могло да представлява риск при някои състояния.
Също така, ако все пак няма противопоказания и имате желание на опитате лимфен дренаж, уверете се, че отивате в реномирана клиника с квалифицирани масажни професионалисти и висококачествено оборудване.