Медия без
политическа реклама

Потвърден е четвърти случай на западнонилска треска у нас

Той е при 74-годишен мъж от Димитровград

30 Авг. 2024
1.5% от населението се е срещал с вируса през последните 2-3 г.
Pixabay
1.5% от населението се е срещал с вируса през последните 2-3 г.

Потвърден е четвърти случай на западнонилска треска в България. "Той е установен при пациент в София", обяви пред Bulgaria ON AIR директорът на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) проф. Ива Христова.

Потвърдената проба е на 74-годишен мъж от Димитровград, който е в добро общо здравословно състояние. Наложило се е той да потърси помощ в Пловдив, откъдето заради съмнението, че симптомите му може да показват западнонилска треска, пробата е изпратена в частна лаборатория. През днешния ден тя е била потвърдена като положителна в НЦЗПБ.

Двама пациенти вече починаха след усложнения от заразата, а мъж в Хасково се лекува в лечебно заведение. По думите на проф. Христова няма връзка между отделните случаи, като очакванията ѝ са да се потвърдят още положителни проби, тъй като се правят много изследвания. "Повод за притеснение няма, но има повод да бъдем по-осторожни. Да вземем повече лични предпазни мерки, отделно има предписание на министерството на здравеопазването по места за мерки от РЗИ, сред тях е и ново пръскане за комари. Имаме нужда да не работим на открито надвечер, когато активността на комарите е по-голяма, да не се разхождаме в гористи места, където са по-активни", препоръча тя.

Проф. Христова уточни, че на стотици хиляди комари има един заразен. При 80% от заразените заболяването преминава безсимптомно, а от другите 20% - 19% са с леки симптоми. "Симптомите са на вирусно заболяване - висока температура, няма кашлица или диария. Има болки в мускулите, голяма отпадналост и нерядко се появява дребен обрив по тялото", посочи експертът. Изследвания показват, че има райони в страната, в които 7-10% от местните са прекали западнонилска треска, вероятно без да разберат - София област, по Дунава - Видинска област, Русе и Силистра.

Средно за страната 1.5% от населението се е срещал с вируса през последните 2-3 г. По думите ѝ хората над 70 г., със сериозни придружаващи хронични заболявания, са най-застрашени от по-тежко протичане на западнонилската треска. 
 

По-рано 

Дезинсекционните дейности за 2025 г. ще стартират по-рано, за това се е ангажирал здравният министър д-р Галя Кондева, която проведе среща с Управителния съвет на Асоциацията на дунавските общини "Дунав". За целта още през месец октомври ще бъде обявена обществена поръчка. Това ще позволи в началото на следващата година да бъдат сключени договори с изпълнителите, а обработката срещу ларвите да започне още през март-април. За сравнение през предходните години кампанията е стартирала най-рано в периода юни-юли, което според специалисти в областта е недостатъчно ефективно. Освен това по време на подготовката на процедурите общинските структури, съвместно с Регионалните здравни инспекции, ще актуализират размера и локациите на площите, които трябва да бъдат третирани. Дейностите на дунавските общини ще се координират и с тези на съседни румънски градове и общини.

Междувременно днес в София бяха изпълнени две от задължителните обработки на зелени площи срещу комари. Те са за ларви и за възрастни комари. Към момента се изпълнява втора обработка за комари, която продължава през август-септември, съобщават от Столичната община. Направени са обработки в обществени паркове и зелени площи. Предстоят такива в зелени площи покрай улици и булеварди и на гробищните паркове. Ще бъде извършена обработка и покрай Перловска река.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

западнонилска треска