Двама души са починали у нас от западнонилска треска. Потвърден е и трети случай на заразен с това заболяване. Това съобщиха от здравното министерство.
Западнонилската треска се предава с ухапване от заразен комар. Тепърва се очакват още случаи, тъй като пикът на заболяването е именно през август и септември, коментира пред Нова телевизия директорът на Центъра по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова. В следващите дни вероятно ще има още новини за заразени, тъй като има много проби за изследване.
Трите известни случая на заразяване у нас за тази година са при мъже на възраст 61-74 г., обясняват от МЗ. Първият заболял е от област Хасково и е определен като вносен случай поради пребиваване в Гърция от май тази година. Завръща се в страната в началото на август, поради оплаквания от изтръпване и силни болки по мускулите, обрив по кожата, повръщане и температура 38 градуса.
Другите два случая са от област София-град. Пациентите са хоспитализирани по спешност в увредено общо състояние със слабост в крайниците, отпадналост, повишена температура. При единия от тях е налице придружаващо заболяване – болест на Паркинсон. Двата случая от област София-град завършват с летален изход.
Заради случаите в София се взе решение да има извънредно пръскане срещу комари, въпреки че последното е от оня ден. МЗ е изпратило писма до Регионалните здравни инспекции с указание за засилване на надзора и контрола на заболяването Западнонилска треска на територията на съответната област. Препоръчани са и конкретни действия, включително информиране на медицинските специалисти за епидемичната ситуация в страната и насочване на вниманието към откриване на случаи със симптоми на треска с неясен произход или инфекции на централната нервна система (вирусен менингит/енцефалит), независимо от анамнеза за ухапвания от комари.
СИМПТОМИ
На сайта на Националния център по заразни и паразитни заболявания е публикувана подробна информация за западнонилската треска. Когато протича симптоматично, тя се проявява със следните симптоми:
- главоболие
- неразположение
- треска
- болки в мускулите
- повръщане
- обрив
- умора
- болка в очите
- увеличени лимфни възли
Времето от ухапването до проявата на симптоми (инкубационният период) е от 3 до 14 дни.
Около 80% от инфекциите при хората протичат без симптоми. Около 20% от заразените с вируса развиват заболяване – Западнонилска треска, което обикновено протича леко до умерено тежко, с грипоподобни симптоми. При по-малко от 1% от заболелите протичането е тежко и засяга нервната система (енцефалит, менингоенцефалит), предимно при хора в напреднала възраст и с придружаващи заболявания. Леталитетът при лица от рисковите групи достига до 17%.
Рискови фактори са напреднала възраст, високо кръвно налягане, диабет, бъбречни заболявания, алкохолизъм и др.
ПРЕПОРЪКИ
Пътуващи в засегнатите райони, както и лица у нас с данни за ухапване от комари и проявили симптоми, характерни за заболяването Западнонилска треска, трябва да се обърнат към своя личен лекар, с цел поставяне на своевременна и точна диагноза, препоръчват от Националния център. При съмнение за Западнонилска треска клиничните материали за изследване трябва да се изпращат в НЦЗПБ, съветват още оттам.
Проф. Христова препоръча хората, които имат грипоподобни симптоми през този период да се изследват за западнонилска треска. Проверка на "Сега" установи, че изследванията струват 43-53 лв. в частните лаборатории. За диагностика на прясна инфекция проби се вземат между петия и 30-ия ден от началото на заболяването, а изследването е за IgM антитела. IgG антителата се появяват след двадесетия ден и се задържат за няколко години.
КАКЪВ Е ВИРУСЪТ
Вирусът Западен Нил (WNV) се среща в Африка, Европа, Близкия изток, Северна Америка и Западна Азия. Обикновено се предава на човек чрез ухапване от заразени комари (род Culex), а комарите се инфектират от заразени птици. Комарите разпространяват вируса (вектори), а птиците са негов резервоар. Хората се считат за “задънена улица‘ в еволюцията на вируса, защото за разлика от птиците, не могат да предадат вируса при последващо ухапване от комар. Вирусът може да се предаде единствено от човек на човек при кръвопреливане или трансплантация на органи. Инфектирана майка също може да зарази своето дете при бременност, раждане и кърмене.
ЛЕЧЕНИЕ
Няма специфично лечение на заболяването. Прилага се поддържаща терапия. Антибиотиците не лекуват вируса. Няма разработена ваксина за борба с вируса при хората, пише още на сайта на центъра.
РАЗПРОСТРАНЕНИЕ
Още преди установяването на първите случаи у нас, от НЦЗПБ посочват, че вероятно има скрити форми или такива, които не са диагностицирани правилно. По данни на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията в периода 01.01. – 31.07.2024 г. осем държави са съобщили 69 местни случая на западнонилска треска при хора, както следва: Гърция (31), Италия (25), Испания (5), Австрия (2), Унгария (2), Сърбия (2), Франция (1) и Румъния (1). От тях 8 случая са завършили летално: Гърция (5), Италия (2) и Испания (1). Допълнително, случаи са регистрирани в Косово (1) и Албания (3).
ПРЕВЕНЦИЯ
Тъй като обикновено заболяването се разпространява при хората от заразени комари, които се инфектират от заразени птици, личните предпазни мерки за предотвратяване на инфекцията включват използване на репелент за комари, носене на дрехи, които покриват откритите части от тялото, замрежване на прозорците, използване на уреди и препарати за домашна дезинсекция, посочват от МЗ.