Медия без
политическа реклама

В София е регистриран случай на денга

Един човек е установен с менингоенцефалит през миналата седмица

29 Окт. 2024
Вирусът се предава при ухапване от заразени с вируса комари Aedes aegypti и Aedes albopictus.
Уикипедия
Вирусът се предава при ухапване от заразени с вируса комари Aedes aegypti и Aedes albopictus.

Един случай на денга е регистриран в София през изминалата седмица, а един човек е установен с менингоенцефалит. Това показва справката на Столичната регионална здравна инспекция за периода 21-27 октомври, съобщи БТА.

Според справката няма регистриран случай на западнонилска треска в София. За отчетната седмица за периода 14-20 октомври тази година също няма установен случай на заразата, нито случаи на денга и менингоенцефалит.

От началото на годината са регистрирани 27 случая на западнонилска треска. Общо 17 са потвърдените случаи на заразени със заразата в София за периода септември - октомври. Два от тях са регистрирани към днешна дата за октомври, а за септември - 15, съобщава БТА.

Общо 5 случая на денга са регистрирани у нас от началото на 2024 г., показва справка на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ). За същия период през изминалата година е регистриран само един случай.

Денга е остра вирусна инфекция, характерна за тропическите и субтропическите райони. Вирусът се предава при ухапване от заразени с вируса комари Aedes aegypti и Aedes albopictus. В Европа, както и в България, е доказано разпространението на Aedes albopictus комари, което прави възможно разпространението на инфекцията при наличие на болни хора. Клинично вирусната инфекцията протича с фебрилитет, много силни и продължителни болки в мускулите, главоболие, гадене, повръщане, коремни болки и в редки случаи обрив и кървене.

 

    През тази година у нас са потвърдени 73 случая на вирусни менингити и менингоенцефалити, пише в бюлетина на НЦЗПБ за периода 21-27 октомври. Менингоенцефалитът е възпаление едновременно на мозъчната тъкан и мозъчната обвивка на главния и гръбначния мозък. Обикновено възниква в резултат на инфекциозни заболявания и се проявява като един от клиничните признаци на заболяването. В зависимост от причинителя бива бактериален, вирусен или асептичен. Причинителите от инфекциозен характер са бактерии (листериоза, сифилис), вируси (западнонилска треска, кърлежов менингоенцефалит), протозои (токсоплазмоза).

     

    Последвайте ни и в google news бутон

    Ключови думи:

    треска денга

    АНКЕТА "СЕГА"

    Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?