Грипната епидемия се разраства, но София още е далеч от толкова високи стойности на заболяемост. В София болните са 84 на 10 000, спокойна е за момента обстановката, обясни в ефира на Нова проф. Тодор Кантарджиев. За сравнение, Смолян - първата област в грипна епидемия от новия вирусен сезон, е с 268,9 заболели на 10 000 души.
Пловдив и Пазарджик вероятно ще са следващите области, които ще обявят грипна епидемия след Смолян, прогнозира в предаването „Тази сутрин“ на Би Ти Ви главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Той призна, че го е изненадал фактът, че тази година епидемията е започнала от Смолян. „Там въздухът е планински и няма такова високо съсредоточаване на населението“, поясни той.
„Нашият праг е 207 на 10 000 жители в областта, а към 15 януари ние рязко минахме този праг и това наложи да се събере областния щаб за борба с грипа. Обсъждайки всички показатели, единодушно решихме, че трябва да бъде обявена епидемия“, директорът на РЗИ-Смолян д-р Мими Кубатева.
Припомняме какви мерки влизат в сила в Смолян от днес, като е важно да се отбележи, че за момента те не включват затваряне на училищата и грипна ваканция:
- преустановяване на плановите консултации на здрави бременни жени и деца;
- преустановяване на профилактичните прегледи и задължителните имунизации и реимунизации;
- преустановяване на свижданията в лечебните заведения за болнична помощ и социални институции за деца и възрастни;
- провеждане на стриктен ежедневен филтър в детските ясли, градини и училища, като установените болни деца се връщат в дома;
- недопускане на работа заболели от персонала;
- засилена текуща дезинфекция, двукратно дневно и често проветряване на помещенията.
Ето и основните симптоми на грип и COVID-19, описани от експертите в последните дни:
Грипът засяга основно горните и долните дихателни пътища и връхлита рязко. В началото започва с висока температура, болки в гърлото, болки в мускулите и ставите, втрисане, тежко главоболие, суха кашлица и сухота в носа и след това секреция.
COVID-19 дава не толкова остро начало, при него има температура до 38 градуса, сериозно главоболие, болки зад очите и засяга целия организъм. Често има диария, безсъние, тревожност, депресия, коагулопатия. Повишена е съсирваемостта на кръвта и това може да доведе до инфаркт и инсулт. При всеки четвърти пациент има „рибаунд ефект“ - десетина дни след подобряване се получава отново засилване на симптомите.
Разпространяват се и аденовируси, които засягат горните дихателни пътища и са свързани със зачервяване на очите. След тях са риновирусите, които причиняват кашлица, хрема, болки в гърлото.