Медия без
политическа реклама

Осем фактора за тежко протичане на грипа

Някои заболявания не приемат добре вируса, показва анализ на последните 13 грипни сезона

09 Яну. 2025
Pexels

Повечето хора карат грип за около седмица. Има обаче и хора, при които грипът води до тежки усложнения, хоспитализация, дори смърт. Наскоро Центърът за контрол и превенция на заболяванията в САЩ публикува анализ на хоспитализациите в резултат на грип за периода 2010 до 2023 г., на база на който извежда осем ключови фактора, които поставят хората в риск от тежко протичане на заболяването.

 

1. Възраст

Грипът е най-голямо изпитание за малките деца и възрастните хора. Това е така, защото тяхната имунна система е по-слаба и по-трудно преборва инфекциите. Грипните вируси обикновено са от два вида - А и В. Според статистиката за САЩ най-висок дял на хоспитализации от 2010 г. насам има по време на сезони, в които доминантен е грипен вирус от тип А. Според Центъра за контрол и превенция на заболяванията, вирусите H3N2 от тип А засягат повече по-възрастните хора.

У нас в последната седмица на декември резултатите от изследванията на грипните вариации показват именно този вирус като доминантен - 47,8% от случаите са A(H3N2), 25,4% са A(H1N1) и 26,8% са B-Victoria, показва справка на "Сега" в данните на нашия Национален център по заразни и паразитни болести.

 

2. Неврологични заболявания

Някои деца с неврологични заболявания като епилепсия, церебрална пареза и ADHD (Синдром на хиперактивност с дефицит на вниманието) може да имат проблеми с функционирането на мускулатурата и белите дробове, а следователни и проблеми с кашляне и извеждане на течности от дихателните пътища. Това може да усложни симптомите на грипа и да доведе до пневмония.

 

3. Белодробни заболявания

Грипът може да предизвика пристъпи на астма у деца, които страдат от заболяването. То причинява хронично възпаление на дихателните пътища и също може да доведе до пневмония и други респираторни проблеми, които да наложат хоспитализация.

При възрастните с ХОББ (хронична обструктивна белодробна болест), които имат забавени имунни реакции, тялото може да има затруднения с борбата срещу грипния вирус. Инфекцията допълнително може да възпали дихателните пътища, с което още повече да затрудни дишането.

 

4. Бременност

Почти 30% от жените в репродуктивна възраст, хоспитализирани с грип по време на 13-те грипни сезона от анализа, са били бременни. Има изследвания, според които при бременността хормоните потискат имунната система и това води до по-тежко протичане на заболяванията и съответно - до по-висок дял на хоспитализираните. Прекаран грип по време на бременността крие известен риск и за плода.

 

5. Наднормено тегло и диабет

Затлъстяването е проблем и за децата, и за възрастните. Тук вероятно в действие влизат няколко фактора. Прекомерното тегло затруднява дълбокото дишане, необходимо да се прочистят инфекциите от дробовете например, казва пред "Ню Йорк Таймс" инфекционистът д-р Уилям Шафнър от университета Вандербилт. Освен това, затлъстяването е свързано с други метаболитни заболявания като диабет, високо кръвно и пр. При пациентите с диабет, един пристъп на грип може да направи нивата на кръвната захар по-трудно податливи на контрол. Високите глюкозни нива пък въздействат върху функциите на белите кръвни телца, което влошава инфекциите и удължава възстановителния период, казва д-р Сюзън Спрат от Университета Дюк.

 

6. Сърдечни заболявания

Около половината от хоспитализираните с грип пациенти имат сърдечно заболяване. Това често са по-възрастни хора с по-слаба имунна система. Според някои проучвания, грипът увеличава риска от инфаркт и инсулт при хора със сърдечносъдови заболявания. Хората с болно сърце по-трудно понасят самия стрес от инфекцията.

 

7. Високо кръвно

В последните два грипни сезона в САЩ, една четвърт от пациентите на възраст между 18 и 49 г., са имали високо кръвно. Три четвърти от хоспитализираните над 65 г. също са били хипертоници. Високото кръвно може да втвърди и увреди артериите, което напряга кръвоносната система. Затова при тях една грипна зараза може още повече да натовари сърцето.

 

8. Имунизационен статут

Грипните ваксини показват много добри резултати за предотвратяване на хоспитализация при децата и възрастните. Според едно изследване за страните в Южна Америка, ваксинацията намалява хоспитализациите с 34,5%, като това са данни за настоящия грипен сезон там, който идва по-рано заради разликата в сезоните.

Дори да сте ваксинирани обаче, трябва да се наблюдавате за симптоми, които налагат лекарско внимание - затруднено дишане, болки в гърдите. Лекарите препоръчват да потърсите помощ и ако имате симптоми като температура и кашлица, които не отминават в рамките на една седмица от само себе си.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

грип, здравословен живот