Медия без
политическа реклама

Здравният министър отвори торбата с обещанията за 2021 г.

Ясни ангажименти за увеличение на заплатите на медицинските сестри, фелдшерите и лаборантите обаче няма

26 Авг. 2020Обновена
министерство на здравеопазването

Без резултат приключи срещата на здравния министър проф. Костадин Ангелов с казионната Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи. Това е признатата от държавата съсловна организация на сестрите, която безпрецедентно застана на сходни позиции с новия синдикат на българските медицински специалисти, воден от Мая Илиева. Както е известно, в момента сред здравните специалисти има сериозно напрежение заради лошите условия на работа и ниските заплати, които на места не отговорят на нивата, записани в колективен трудов договор през 2018 г. Според него основната заплата на медицинска сестра трябва да е 950 лв., а все още има сестри, които получават 800 лв. Министърът обаче обещава вече за следващата година.

„Ще търся още възможности за увеличение на възнагражденията на работещите в системата на здравеопазването от 2021 г. За да има яснота какви средства са необходими, в момента се актуализира картината за нуждите от медицински сестри и лекари в лечебните заведения в страната. След това ми предстоят разговори, за да намерим начини този финансовия ресурс да бъде осигурен“, е заявил министърът пред асоциацията, цитиран от пресцентъра си.

От асоциацията съобщиха по-късно, че министърът е предложил точкова система за остойностяване труда на медицинските сестри. „Нека тръгнем с решаването на конкретните проблеми – един от тях е да се направи обективна оценка на труда на медицинските сестри. Това може да стане с въвеждане на точкова система за всяка дейност, осъществявана в рамките на работния ден от дадена медицинска сестра, на базата на която ще се формира месечното ѝ възнаграждение“, е казал министърът.

Като основен проблем в сектор „Здравеопазване“ председателят на асоциацията Милка Василева посочи кадровият дефицит сред професионалистите по здравни грижи. „В системата работят 23 021 медицински сестри, като средната им възраст е 55 г., 3684 акушерки при средна възраст 53 г. и 2795 лаборанти със средна възраст 51 г. От медицинските сестри около 60% са в трудоспособна възраст, 19.7% са в пенсионна, а на 19.64% предстои пенсиониране в следващите две години. Сходни са данните и при акушерките. Професията ни е неатрактивна и младите хора нямат интерес към нея. Трябва дългосрочна стратегия, за да променим тази тенденция“, допълни Василева. Според нея у нас не достигат около 30 000 медицински сестри и този недостиг ще нараства.

В рамките на срещата здравният министър припомни предложението си БАПЗГ да влезе като договорен партньор на Надзорния съвет на НЗОК, за да договаря обеми и цени на медицинските дейности и да участва в разговорите за Националния рамков договор. В момента се обсъжда и промяна в учебните планове, с която се предвижда обучаващите се за медицински сестри да имат възможност да работят по специалността си докато учат, посочи проф. Ангелов. Обещанията му обаче предизвикаха гнева на друга съсловна организация - на фелдшерите.

Българският съюз на лекарските асистенти и фелдшерите заяви, че сестринската асоциация не може да ги представлява, защото "от първия ден на съществуването си е дискредитираща и обезличаваща професията ни". "Няма как и е абсурдно организацията БАПЗГ, в която насилствено, по силата на действащ (лош) закон и в нарушение на eвропейски норми, са принудени да членуват практикуващите лекарски асистенти и фелдшери, да защитава правата на същите", заявяват оттам.

 

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата