Медия без
политическа реклама

1/5 от младите висшисти работят като продавачи

06 Яну. 2019
Pixabay

Над 6 пъти е разликата между университетската специалност с най-високо средно заплащане за завършилите и тази с най-ниско възнаграждение. На върха по облагаем доход на висшистите, взели диплома в последните 5 години, са младежите, учили "Информатика и компютърни науки" в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Средният им облагаем доход е 3805 лв, пише "Медиапул". В другия край на класацията са младежите, учили "Социални дейности" в Медицинския университет в Плевен с 568 лева средно на месец.

Заплатите на завършилите са един от показателите за сравняване на университетите и специалностите в страната от рейтинга на висшите училища. Но въпреки че не е тайна, че най-големи възможности за работа и добро заплащане дават ИТ специалностите, инженерното образование и това, свързано със здравеопазването, все още студентите в тези направления са далеч по-малко от младежите, които учат в направления като "Икономика" и "Администрация и управление".

Рейтинговата система се прави на базата на количествени показатели и не изследва причините защо кандидат-студентите продължават да избират специалности, които не биха им донесли толкова високи доходи и дори работа според квалификацията.

Безработицата сред младите висшисти е доста ниска - средно 2.44 на сто. Има специалности като "Медицина" и "Военно дело", където на практика всички завършили работят и в повечето случаи по специалността си.

Данните от рейтинговата система показват, че освен в специалностите, свързани с информационни технологии и компютърна техника, високо е заплащането и на завършилите "Математика", "Металургия", "Проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми", "Обществено здраве", "Електротехника, електроника и автоматика", "Военно дело". Според данните обаче има значение не само специалността, но и в кой университет е придобита и къде се намира той. Така сред първите 50 специалности по ниво на заплащането на завършилите доминират висши училища от София.

При възнагражденията в едно и също направление разликите между най-ниските и най-високите заплати спрямо университета може да са в рамките на два - три пъти. Така например завършилите ИТ специалности в Софийския университет взимат над 3800 лева на месец, а колегите им от Шуменския университет "Константин Преславски" получават средно под 1000 лева. Доста по-равностойно е заплащането на завършилите "Медицина" независимо от университета. Облагаемият доход на медиците е между 1300 и 1470 лева на месец.

Статистиката показва, че специалисти с образование, свързано с определени държавни нужди като "Военно дело", както и обучението по дефицитни професии като "Медицина" и "Информатика и компютърни науки" по-често работят това, за което са учили. Висшистите от доста професионални направления обаче най-често си намират работата, за която не се иска висше образование, а доста често най-разпространената професия се оказва продавач. Най-ниско остава приложението на придобитото висше образование от направлението "Туризъм" - по-малко от една четвърт от завършилите туризъм работят това. Средната им заплата също е ниска - 910 лева. В същото време в тази специалност са записани 5675 студенти, а бизнесът постоянно се оплаква от липсата на кадри. Подобна ниска реализация има и за доста други направления като "Биологични науки", "Химически науки", "биологически науки", Животновъдство", "Растениевъдство", "Растителна защита", "История и археология", "Религия и теология", "Философия", "Материали и материалознание".

Разбивките според реализацията на студентите от конкретни висши училища показват, че като продавачи работят до една пета от завършилите. Например над 24 на сто от младежите с диплома по "Философия" от Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" работят в магазин.

Според данните от рейтинговата система в специалности, които по принцип са по-популярни сред кандидат-студентите като "Икономика", "Администрация и управление", "Туризъм", "Право", "Психология", се обучават почти 80 000 младежи или близо една трета от всички студенти. "Компютърна и комуникациона техника" и "Информатика и компютърни науки" са на шесто и седмо място по брой студенти, но с доста по-скромните около 8000 души всяко. "Математика" учат само 412 души, въпреки че средната заплата за специалистите от това направление е над 2200 лева. Увеличават се студентите по "Медицина" и "Педагогика", които са сред оценените като дефицитни откъм кадри сектори. За разлика от медиците, които работят основно по специалността си, около 40 на сто от завършилите за учители работят нещо друго.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

висшисти