Отпадането на извънредната епидемична обстановка в края на месеца крие рискове, обяви държавният главен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев пред Нова телевизия. Според него тя трябва да се удължи до средата на май.
Сред предложенията му е и премахването на зеления сертификат за влизане в страната с цел свободно движение на хората и по-добър туристически сезон. По думите му обаче не бива да се пренебрегва покачващата се заболеваемост в западно-европейските държави.
"Предложението на експертите и по-скоро моето лично е извънредната епидемична обстановка да бъде удължена до 15 май с оглед не толкова на някаква тежка ситуация. Напротив - засега тенденцията за спад, слава Богу, продължава, но по-скоро с оглед на някои данни от няколко западно-европейски страни, където спадът спря и дори започна по-съществено покачване на броя на случаите", обясни Кунчев.
Според експерта вирусолог проф. Радка Аргирова отпадането на извънредната епидемична обстановка би довело до редица проблеми за здравеопазването. Например - премахването на безплатните тестове за COVID-19, което би се отразило върху отчитането на заболелите.
"Когато се вдигне епидемичната обстановка, се получават редица рестрикции, които досега не бяха налице. Например, ще се закупуват тестове на много по-висока цена. Освен това, редица хора можеха да се изследват безплатно, например от РЗИ идват хора с препоръка за безплатно изследване. Това засега се планира да не става. Аз лично съм много против това", коментира Аргирова.
Този уикенд здравни експерти обсъждат ваксинационното покритие у нас на конференция в Боровец. Една от основните теми е имунизацията на украинските бежанци. Според данни на здравните власти едва 40% от тях са изпълнили изцяло имунизационния си календар.
СТАТИСТИКА
1333 са новите случаи на заразяване с коронавирус в България през последното денонощие, сочат данните от Единния информационен портал Coronavirus.bg. Направени са 14 197 теста (3028 PCR и 11 169 бързи антигенни), което означава, че делът на положителните проби е 9,4%.
Към 0:00 ч. на 26 март за болнично лечение са настанени 2020 пациенти с ковид, като 235 от хоспитализираните са в интензивни отделения. През последните 24 часа като оздравели са отчетени 2133-ма души, а починалите с вируса са 29.
67,22% от новозаболелите не са били ваксинирани, както и 82,76% от починалите. От новоприетите в болница 212 души не са били имунизирани 173-ма.
Същевременно в петъчния ден са били поставени едва 1946 дози от препаратите срещу COVID-19, с които общият брой на започналите ваксинационния процес в България достигна 4 344 451 души. Завършили са го по-малко от половината - 2 049 167, от които 717 769 имат и бустерна доза.