Време е да направим крачка към живота такъв, какъвто го познавахме преди 13 март 2020 г. Това обяви министърът на здравеопазването проф. Асена Сербезова на пресконференция във връзка с отпадането на извънредната епидемична обстановка.
От 1 април България няма да бъде в ситуация на извънредна епидемична обстановка. Това е решение на Министерския съвет след едномесечни дискусии, обяви Сербезова. С това отпадат въведените противоепидемични мерки, допълни министърът. Това означава, че от петък маските няма да са задължителни в закрити обществени места, ограничения при събирането на хора няма да има.
На границата обаче поне до 15 май почти всичко остава както досега - всички лица, независимо откъде пристигат, се допускат у нас при представяне на валиден сертификат за ваксинация, преболедуване или за проведено изследване за COVID-19. Новата заповед за това вече е факт. Новост е отпадането на зонирането на страните според нивото на заболяемост в три цвята.
Лицата, които не представят поне един от посочените документи, се допускат на територията на страната и се поставят под 10-дневна карантина. Карантината може да бъде преустановена, ако лицето си направи PCR или бърз антигенен тест не по-рано от 72 часа от пристигането си в страната. В случай на отрицателен резултат, карантината на лицето се счита за преустановена от деня на регистрирането на резултата в Националната информационна система за борба с COVID-19.
Заповедта за граничния контрол не зависи от извънредната епидемична обстановка, затова и тя е единствената, която ще бъде издадена до приемането на промени в закона за здравето.
Какво отпада от 1 април?
- задължителното носене на маски в затворени обществени места;
- изискването за спазване на дистанция;
- ограниченията в броя на лицата, които могат да посещават едновременно обекти на закрито;
- ограниченията за присъствен процес във висшите училища;
- забраната за свиждане в болниците;
- изискването към работодателите да допускат до 50% от персонала при възможност в дистанционна работа.
Какво остава да действа след 1 април за срок от 3 месеца?
- възможността НЗОК да заплаща средства за работа при неблагоприятни условия;
- удължаване действието на експертните решения на ТЕЛК и НЕЛК.
МЕРКИТЕ СЛЕД 1 АПРИЛ
И след 1 април ще има заповед на здравния министър, като някои мерки ще останат като силни препоръчителни, например спазването на дистанция. По отношение на маските, доц. Кунчев напомни колко ефективни са те - разликите в риска спадат в пъти при носене на маска. Затова маските ще останат силно препоръчителни в градски транспорт, болници, струпване на хора. Използването на дезинфектанти също ще остане като препоръка, както и елементарните правила за хигиена, като миене на ръцете. Кунчев припомни, че именно тези елементарни мерки са довели до спад в редица заболявания като страничен ефект на пандемията.
ЗДРАВНАТА СИСТЕМА
Ковид зоните към болниците се закриват след 1 април и тяхното финансиране се спира. В последния месец обаче те отпадат по естествен начин - има зони, обслужили по трима пациенти.
Спирането на допълнителните възнаграждения от 1000 лв. пък ще се компенсира с увеличение на цените на дейностите, стана ясно на брифинга. Заплащането, около което възникна известно притеснение тези дни - 10 лв. за поставяне на ваксина, остава, тъй като не е свързано с извънредната обстановка.
От 1 април личните лекари няма да могат да издават направление за безплатен писиар тест, потвърдиха от МЗ.
ГЛЕДНИ ТОЧКИ
Прибързано е да кажем, че пандемията е свършила, но България се задържа сред 4-те страни с най-ниски стойности на заболяемост в Европа, обобщи и главният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Министърът посочи, че и занапред ще имаме много заразени, но е важно да предотвратим усложнения и смърт. Затова и ваксинационната кампания продължава. 95% от жертвите на COVID-19 у нас не са ваксинирани, изтъкна проф. Сербезова.
След отпадането на мерките в продължение на месец ще се наблюдава ситуацията и поведението на хората, каза още здравният министър. От 30 до 50% продължават да носят маски, показва опитът в чужбина. Ако искаме да не се върнем към по-тежко положение, трябва да изследваме достатъчно голям брой хора и да имунизираме колкото може повече хора, предупреди доц. Кунчев.
Забравяме думата "завинаги", COVID-19 е тук, всичко оттук нататък зависи от поведението на всеки един от нас, няколко пъти повтори проф. Сербезова.