Ръководството на Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) следи какво пишат служителите му във Фейсбук. Това става ясно от дело за дисциплинарно наказание на юрисконсулт на комисията, санкционирана от председателя Пламен Георгиев заради статус в социалната мрежа, в който подлага на съмнение ефективността на институцията, разказва "Капитал". Наказанието е било отменено окончателно от Върховния административен съд като незаконосъобразно.
"Инкриминираните" статуси на служителката са по повод прессъобщение на комисията за спечелено дело. Тя пише: "Всичко спечелено е по времето на Кушлев. А сега обираме чужди лаври и се хвалим по телевизиите", "...виртуални искове или частично уважени на първа инстанция. Докато се отнеме имуществото, има още две инстанции, но се бием в гърдите колко сме велики по Брюксел. Що в годишния доклад не разкажат по телевизията колко изпълнителни листове и на каква стойност са изплатени и да се съпостави с реално отнетото имущество?", "А на Чолов къщата, където я няма, защото е на банката?".
Тези статуси са били видени от ръководителя на звено "Връзки с обществеността" на комисията, която изготвила докладна записка до началника си с приложени два скрийншота от Фейсбук с въпросните коментари.
След два дни Антикорупционната комисия възложила на инспектората да извърши проверка на служителката. Тя прераства в дисциплинарно производство, в което се констатира, че е извършила три нарушения. Комисията приема, че поведението й е несъвместимо със статута на държавния служител, а коментарите й говорят за неуважение и "уронват престижа като цяло".
На служителката е наложено наказание забележка, което е отменено на две инстанции. Според съда заповедта не е мотивирана, а тезата на комисията, че се изнася служебна информация и се уронва престижа на институцията не почива на доказателства. "С нито един от цитираните изрази Илкова не е изнесла информация, която да не се съдържа в медиите или в интернет страниците на съдилищата, на които тя се е позовала за информацията и е приложила съответните разпечатки и данни, съдържащи се в тях, които са обществено достояние и до които не е ограничен достъпът", приема тричленен състав на Върховния административен съд, потвърждавайки решението на първата инстанция. Съдиите Йовка Дражева, Диана Добрева и Анна Димитрова отбелязват още, че "критичното отношение към резултатите на настоящия състав на институцията, в която работи Илкова, почива на представените от нея по време на дисциплинарното производство и необсъдени в заповедта доказателства, свързани със съдържание на съдебни актове, разпечатани от интернет страниците на съдилищата, и не представлява нелоялност към КОНПИ или уронване престижа на същата."
В заключение съдът приема, че коментарите изразяват лично мнение, базирано на факти, които са публично известни, и в тях няма каквото и да било незачитане на достойнство и права на ръководителите на институцията или неспазване на субординацията. "Неудовлетвореността от постигнатите резултати не може да бъде приравнена на уронване на престижа на институцията", завършва решението, което е окончателно.