Медия без
политическа реклама

От Белград: Български разузнавачи дестабилизират региона

Сръбски политик отправи обвинения, че страната ни работи срещу споразумение с Косово

13 Юли 2019Обновена
БГНЕС

Председателят на парламентарния комитет за Косово Милован Дрецун обвини български разузнавачи в дестабилизиране на региона. Това е поредно скандално изявление срещу страната ни през последните десетина дни, предаде БГНЕС.

В интервю за вестник "Курир" сръбският политик Дрецун твърди, че "преди два месеца в Скопие е сформиран мощен разузнавателен екип, който работи под прикритие в един голям западноевропейски автомобилен завод". "Неговата цел е да бъде блокирано постигането на компромисно решение между Белград и Прищина. В този екип работят разузнавачи от България, Северна Македония, Германия и Албания ", твърди още Дрецун, който се смята за един от най-приближените на президента Александър Вучич и външния министър Ивица Дачич.

"В отделни съседни държави се води мощна кампания срещу постигането на каквото и да е компромисно решение между Белград и Прищина. Скопие се превръща в мощен разузнавателен център за работа срещу държавните интереси на Сърбия“, казва още Милован Дрецун и добавя: „Всяко компромисно решение е основният стабилизиращ стълб в региона. Липсата на компромис между Белград и Прищина е подготовка за нови сблъсъци в региона и създаването на "Велика Албания".

Той твърди, че "македонските власти трябвало да отговорят какви са целите на този разузнавателен екип, който вреди напълно на Сърбия". "Какво могат да направят освен да събират информация и да разпространяват дезинформация. Този екип няма за цел да защитава нашите интереси, а да работи срещу тях. Това никак не е безобидно. Могат да направят някоя медийна и политическа диверсия и да предизвикат дори и сблъсъци", казва още Дрецун.

Само преди седмица Ивица Дачич отправи скандални изявления по адрес на България и премиера Бойко Борисов отново във връзка с косовския въпрос. По-късно той обвини медиите за скандала. Борисов призова Дачич публично да му се извини, припомня БГНЕС.

Отношенията между Сърбия и Косово са в най-ниската си точка заради наложените от Прищина 100-процентови мита за сръбски стоки. Преговорите между двете държави са блокирани заради търговските бариери, допълва БНР. 

Миналата седмица външните министри на Албания и Косово подписаха споразумение за унифициране и координиране на външните политики и съвместно използване на албанските посолства. Този ход провокира остри критики от страна на Белград, а сръбският външен министър Ивица Дачич обвини Тирана и Прищина, че крайната им цел е да се обединят в една държава. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата