Медия без
политическа реклама

Байдън въведе тежки санкции срещу руския петрол

"Финансовите потоци към Путин ще се прекроят", коментира Великобритания, която се присъедини към санкциите

10 Яну. 2025Обновена
Администрацията на Байдън въведе най-строгите санкции срещу руския петролен отрасъл
EPA/BGNES
Администрацията на Байдън въведе най-строгите санкции срещу руския петролен отрасъл

Американският президент Джо Байдън напуска поста си на 20 януари. Днес неговата администрация въведе мащабни санкции срещу руския петролен отрасъл, който включва почти 200 танкера от сенчестия флот, петролни и застрахователни компании. Слуховете за готвените санкции вдигнаха цената на петрола над 80 долара за барел. 

Министерството на финансите на САЩ съобщи за въвеждане на санкции срещу 183 кораба, "Газпромнефт" и дъщерните й компании, "Сургутнефтегаз", десетки петролни търговци, топмениджъри (сред тя е председателят на УС на "Газпромнефт" Александър Дюков), както и компании, които застраховат танкери, превозващи руски петрол в Индия ("Алфа-застраховане" и "Ингосстрах")

Агенция Ройтерс съобщи за ограченията, още преди да се появи официалният документ, но в резултат на това акциите на руските петролни компании паднаха с над 2 %. 

Новите санкции на САЩ увеличиха двойно броя на корабите, срещу които САЩ, Великобритания и ЕС въвеждаха ограничителни мерки над година. Общата численост на сенчестия руски флот, който превозва петрол в Индия и Китай, заобикаляйки санкциите, е 670 танкера. 

Санкциите ще доведат до сериозни прекъсвания в доставките за двете азиатски страни. Това накара индийските и китайските купувачи спешно да купят петрол от други доставчици.

Американското МФ също така съобщи за санкции срещу генералния директор на "Росатом" Алексей Лихачов,  сина на съсобственика на "ЛУКойл" милиардера Вагит Алекперов - Юсуф, и ръководителя на "Зарубежнефт" Сергей Кудряшов.

В санкционния списък е заводът за втечнен газ на "Газпром", разположен на брега на Балтийско море, на операторите на морските престанища в Лавна и Суходол. 

"Това са най-значителните санкции срещу руския енергиен сектор", казва високопоставен източник пред Ройтерс. Санкциите ще костват на Русия милиарди долари.  Бившият топмениджър в "Газпромнефт", а сега ст.научен сътрудник в Берлинския център Карнеги Сергей Вакуленко коментира, че целта на санкциите е да премахнат определен обем руски петрол, който може да бъде заместен с резервни количества от Саудитска Арабия и ОАЕ. В момента Русия добива 9 милиона барела в денонощие и изнася 4-5 милиона барела суров петрол и петролни продукти. "Газпромнефт" и "Сургутнефтегаз" експортират около 800 000 барела. Според оценките на Ройтерс Саудитска Арабия има свободни 2 млн. барела. 

Администрацията на Байдън очаква, че новите санкции ще задълбочат натиска върху руската икономика, което вече доведе от 10% инфлация, и ще запазят мрачните икономически перспективи за 2025 г. 

Окончателното решение дали санкциите ще се прилагат ще бъде взето от администрацията на Тръмп. Решението на американското Министерство на финансите е те да влязат в сила до 12 март. Един от факторите, който ще повлияе на решението на Тръмп, е ситуацията на петролния пазар. Байдън се въздържаше да въведе сериозни санкции срещу Русия заради опасенията, че това ще доведе до ръст на цените на бензина и ще вдигне инфлацията в САЩ. Но тази година се очаква излишък от петрол, а инфлацията в САЩ се успокои, коментира "Вашингтон пост".

Има санкции и срещу сръбската петролна индустрия, съобщи националната сръбска телевизия РТС. Службата за контрол на чуждестранните активи на Министерството на финансите на САЩ добави Петролната индустрия на Сърбия (NIS) към списъка със санкции, насочени срещу компанията "Газпромнефт" и Руската федерация.

"Като част от новите санкции, САЩ искат Сърбия напълно да изключи руското участие в NIS, каза президентът Александър Вучич", цитиран от "Блумбърг". По думите му енергийната компания с бензиностанции в България може да продължи да работи, ако до 25 февруари бъде сключена сделка за купуване дяловете на "Газпром нефт" и "Газпром", контролиращи заедно около 60%. След това Белград ще има още 15 дни да извърши плащането. Вучич назова и сумата 700 милиона евро. 

В началото на януари Вучич говори за готовността Сърбия да изкупи акциите на руски компании в NIS, ако бъдат наложени санкции.

Великобритания също въведе санкции срещу "Газпром нефт" и "Сургутнефтегаз". "Днешната акция ще прекрои потока от доходи за Путин. Доходите от петрола се явяват жизнено важни за руската военна икономика, те са четвърт от годишния бюджет", казва британското правителство. 

САЩ и Великобритания въведоха санкции е срещу венецуелски чиновници, които помагат с репресии на Николас Мадуро, който днес встъпва за трети път като президент на Венецуела. 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата