Медия без
политическа реклама

Брюксел иска данъчните промени в ЕС да се гласуват с мнозинство

15 Яну. 2019
Пресслужба на ЕК

Европейската комисия започна дебат относно реформата на процеса на вземане на решения в областта на данъчната политика на ЕС, при който сега се изисква единодушието на държавите членки. Често постигането на единодушие е невъзможно при важни инициативи в данъчното законодателство и това може да доведе до скъпоструващи отлагания във времето или до варианти на политика, които не са оптимални, съобщиха от пресслужбата на ЕК.

Институцията предлага „пътна карта“ за постепенно и целенасочено преминаване към гласуване с квалифицирано мнозинство в рамките на обикновената законодателна процедура за някои аспекти на общата политика на ЕС в областта на данъчното облагане, каквато е практиката при повечето политики на ЕС. Тази възможност е предвидена в Договорите на ЕС.

Комисията не предлага никакви промени в компетенциите на ЕС в областта на данъчното облагане или в правата на държавите членки да определят по свое усмотрение ставките на подоходния данък за физическите лица или корпоративните данъчни ставки. Целта е да се позволи на държавите членки да упражняват по-ефективно своя вече обединен суверенитет, за да намират по-бързо решения на общите предизвикателства.

Заради правилото за единодушие някои ключови предложения за растежа, конкурентоспособността и справедливостта в рамките на единния пазар бяха блокирани в продължение на години. В същото време към момента демократично избраният Европейски парламент има единствено консултативна роля в процеса на вземане на решения, отбелязват от ЕК. 

„Нашите все по-глобализирани икономики се нуждаят от модерни и амбициозни данъчни системи. Оставам твърдо зад преминаването към гласуване с квалифицирано мнозинство и по-силен глас за Европейския парламент относно общото бъдеще на данъчното облагане в нашия Съюз“, заяви шефът на ЕК Жан-Клод Юнкер в речта си за състоянието на ЕС през септември.

Още по темата