Медия без
политическа реклама

Българи, сърби и американци стрелят с ракети в Шабла

В учението участват ракетни комплекси „Нева”, „Куб”, „Стрела-2М“, С-300, "Точка", „Авенджър“, а пусковете „въздух-въздух“ са със самолети МиГ-29

11 Юни 2019
БГНЕС

Официално беше открито съвместното тактическо учение с бойни стрелби на формирования за противовъздушна отбрана (ПВО) от Българската армия, съвместни експериментални и бойни стрелби на авиационни формирования от Военновъздушните сили с международно участие, стрелба с ракетен комплекс 9К79 „Точка“ и изпълнение на огневи задачи с артилерийска материална част по надводни цели от Сухопътните войски „Шабла - 2019“ (ТУБС „Шабла 2019“), съобщава Министерство на отбраната.

Основна цел на учението е усъвършенстване на взаимодействието между формированията от Българската армия, участващи в съвместна групировка за провеждане на операция по осигуряване на въздушния и морски суверенитет на Република България при прикритие на държавната граница. ТУБС „Шабла – 2019 г.“ е част от серията учения, които се провеждат това лято под ръководството и със сътрудничеството на Командването на Сухопътните сили на САЩ в Европа. 
Едновременно с ТУБС се провеждат и съвместни стрелби с представители на Въоръжените сили на Република Сърбия.
Освен да повишат способностите на зенитно-ракетните си войски, Военновъздушните сили имат за цел да усъвършенстват и действията на авиацията по унищожаване на въздушни и надводни цели. Бойните средства, с които българските ВВС участват в „Шабла-2019 г.” включват зенитно-ракетните комплекси (ЗРК) С-300, С-125 „Нева” 2К12 „Куб” и преносим зенитно-ракетен комплекс (ПЗРК) „Стрела-2М“, изтребителите МиГ-29, щурмоваците Су-25 и вертолетите Ми-24.

Стрелбите въздух-въздух на изтребителите МиГ-29 ще са по парашутни мишени и ще се изпълняват с управляемото ракетно въоръжение. 

Самолетите Су-25 и хеликоптерите Ми-24 ще стрелят с неуправляемо ракетно и артилерийско въоръжение по надводни цели. 

Формированията за ПВО на Сухопътните войски ще тренират своите професионални умения за поразяване на въздушни цели със ЗРК „ОСА-АКМ“, ЗУ-23-2 и ПЗРК „Стрела-2М“. Ракетните и артилерийските формирования ще извършат бойна стрелба с ракетен комплекс 9К79 „Точка“, както и изпълнение на огневи задачи с артилерийска материална част по надводни цели.

Военноморските сили ще осъществяват стрелба с ПЗРК „Стрела-2М“, радиолокационен надзор и радиотехническо наблюдение с два кораба и два брегови поста, и с един катер ще имат готовност за аварийно-спасително осигуряване полетите на ВВС.

Република Сърбия участва с разчети от зенитно-ракетни формирования и екипажи, и самолети от изтребителната авиация. Те ще извършат пускове „земя-въздух“ със ЗРК С-125 „Нева”, 2К12 „Куб” и ПЗРК „Стрела-2М“, и пускове „въздух-въздух“ със самолети МиГ-29.

САЩ участват със зенитно-ракетни формирования на своите Сухопътни войски. Те ще извършат пускове „земя-въздух“ със ЗРК „Авенджър“. Американската страна ще осигури радио управляеми мишени за стрелбата на своите формирования и за съвместни стрелби с формированията за ПВО на българските Сухопътни войски.

Над 1400 са военнослужещите от трите страни, участващи в учението. 

На откриващата церемония в тържествен строй застанаха военнослужещи от страните участнички – Република България, Република Сърбия и САЩ. Командирът на българските Военновъздушни сили генерал-майор Цанко Стойков, който е ръководител на учението, поздрави участниците и обяви началото на стрелбите. Основна цел на учението е усъвършенстване на взаимодействието между формированията от Българската армия, участващи в съвместна групировка за провеждане на операция по осигуряване на въздушния и морски суверенитет на Република България при прикритие на държавната граница, добавя МО.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата